Na hlavný obsah

Slovensko sa nepridalo k desiatkam štátov, ktoré odsúdili presuny zbraní medzi KĽDR a Ruskom

Vyhlásenie nepodpísalo ani Maďarsko.

Slovensko sa nepridalo k desiatkam štátov, ktoré odsúdili presuny zbraní medzi KĽDR a Ruskom
Severokórejský líder Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Spojené štáty spolu so svojimi partnermi odsúdili v utorok (9. 1.) presuny zbraní medzi Severnou Kóreou a Ruskom vrátane použitia severokórejských balistických rakiet proti Ukrajine na prelome rokov. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Najdôraznejšie odsudzujeme (severokórejský) export a ruské získavanie (severokórejských) balistických rakiet ako aj použitie týchto rakiet Ruskom proti Ukrajine 30. decembra 2023 a
2. januára 2024,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

„Sme hlboko znepokojení bezpečnostnými následkami tejto spolupráce v Európe, na Kórejskom polostrove, v indo-pacifickom regióne a po celom svete,“ uviedli krajiny v spoločnom vyhlásení.

Vyhlásenie podpísalo takmer 50 krajín vrátane Spojených štátov, Kanady, Austrálie, Japonska a všetkých krajín Európskej únie okrem Slovenska a Maďarska.

„Vyzývame všetky členské krajiny OSN vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady OSN, aby sa k nám pridali pri odsúdení zjavného porušovania rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN zo strany Ruska a KĽDR,“ uvádza sa na konci spoločného vyhlásenia.

Vzťahy medzi krajinami sa posilnili

Vzťahy Moskvy a Pchjongjangu sa od vypuknutia konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 posilnili. Obe krajiny však popierajú akékoľvek dohody o obchode so zbraňami.

Biely dom však minulý týždeň uviedol, že Rusko použilo balistické rakety s krátkym dosahom pôvodom zo Severnej Kórey pri niekoľkých útokoch na Ukrajine. Odvolal sa pritom na nedávno odtajnené spravodajské informácie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol v utorok komentovať otázky novinárov týkajúce sa týchto obvinení.

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že Washington sa chce v stredu (10. 1.) zaoberať dohodami o zbraniach medzi Ruskom a Severnou Kóreou v Bezpečnostnej rade OSN. USA pritom budú žiadať, aby sa Rusko zodpovedalo.

OSN uvalila zbraňové embargo na Severnú Kóreu po jej prvom teste jadrovej bomby v roku 2006. Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré schválilo aj samotné Rusko, zakazujú krajinám obchodovať s KĽDR so zbraňami alebo iným vojenským vybavením, pripomína Reuters.

Blanár: Potrebujeme dôkazy

Slovensko je pripravené odsúdiť presun zbraní medzi medzi Ruskom a Severnou Kóreou po predložení relevantných dôkazov. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD).

„Sme dôsledne na strane dodržiavania medzinárodného práva aj sankcií Bezpečnostnej rady OSN, ale nebudeme to robiť len preto, lebo nás niekto osloví, že my si to myslíme, ale dôkazy vám k tomu nedáme,“ povedal.

Podotkol, že text vyhlásenia zároveň nebolo možné pripomienkovať. „Odmietame, aby sme dostali do rúk text, ktorý nemôžeme pripomienkovať, a zároveň sa k niečomu prihlásili, keď k tomu nemáme relevantné dôkazy,“ doplnil.

Minister deklaruje, že po predložení dôkazov je Slovensko pripravené sa k vyhláseniu pripojiť. „Ubezpečujem, že len čo ich budeme mať k dispozícii a budú nás vedieť presvedčiť, aj medzinárodné spoločenstvo na úrovni bezpečnostnej rady, pripojíme sa k tomu,“ vyhlásil.

Fico: Skončila sa éra lacného pritakávania

Na Slovensku sa skončila éra lacného pritakávania na všetko a bude sa správať ako suverénna krajina. Uviedol v reakcii na postoj ministra zahraničných vecí Blanára predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Jeho „suverénny postoj“ ocenil.

„Ak sa preukáže porušenie medzinárodných dohôd o zákaze používania balistických rakiet, slovenská vláda ho odsúdi,“ vyhlásil v stredu premiér. Poukázal na to, že návrh spoločného vyhlásenia o severokórejských balistických raketách, ku ktorému sa pripojili desiatky krajín, predložili USA bez možnosti zasahovať do textu a bez dôkazov.

 „Naša vláda rešpektuje, že existujú medzinárodné dohody, ktoré zakazujú používanie takýchto rakiet. A odsúdi ich porušenie, ak sa tak preukáže. Tak, ako sme označili použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine za porušenie medzinárodného práva. Ale sme príliš skúsení, aby sme súhlasili hneď so všetkým bez relevantných dôkazov,“ povedal Fico.

„Sme opatrní aj preto, lebo sa už stalo takmer pravidlom, že množstvo útokov pôvodne označených za nepriateľské sa po čase ukázali ako zlyhania ukrajinskej armády,“ pokračoval Fico. Tvrdí tiež, že situácia na Ukrajine nemá v súčasnosti vojenské, ale už iba politické riešenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet