Na hlavný obsah

V Rusku chcú vyhlásiť sovietske rozhodnutie o odovzdaní Krymu Ukrajine za neplatné

O tejto otázke sa neviedlo žiadne referendum.

V Rusku chcú vyhlásiť sovietske rozhodnutie o odovzdaní Krymu Ukrajine za neplatné
Na ilustračnej snímke pláž ostrova Krym. Foto: TASR/AP

Ruskí zákonodarcovia predložili v dolnej komore parlamentu Štátnej dume návrh zákona, ktorý prepisuje kapitolu dejín a vyhlasuje za neplatné sovietske rozhodnutie z roku 1954 o odovzdaní Krymu Ukrajine. V pondelok (12. 3.) o tom informovala agentúra Reuters.

Tento krok má evidentne vytvoriť Rusku právny základ pre to, aby mohlo argumentovať, že Krymský polostrov v Čiernom mori nikdy nebol skutočnou súčasťou Ukrajiny. Rusko pritom už v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom oznámilo, že si Krym anektovalo.

Návrh zákona, predložený jedným zákonodarcom z každej z dvoch ruských komôr parlamentu, označuje odovzdanie Krymu v roku 1954 ako svojvoľné a protizákonné, pretože sa o tejto otázke nekonalo žiadne referendum a sovietske úrady nemali právo presunúť územie z jednej republiky do druhej bez súhlasu.

Putin odovzdanie Krymu odsudzuje

Nebolo oznámené, kedy budú zákonodarcovia o tomto návrhu diskutovať. Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil odovzdanie Krymu v roku 1954 za vlády sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova. Označil to za porušenie právnych noriem platných v tom čase.

Obyvatelia Krymu sa spolu so zvyškom Ukrajiny po rozpade Sovietskeho zväzu vyslovili v referende za nezávislosť a Rusko a Ukrajina si následne navzájom uznali hranice. Moskva však v roku 2014 vojensky Krym ovládla a západné vlády to vyhlásili za protiprávne.

Rusko vo februári 2022 využilo Krym ako odrazový mostík pre inváziu na Ukrajinu. Odvtedy vyhlásilo aj anexiu štyroch ďalších ukrajinských oblastí. Ukrajina podniká na ruské ciele na Kryme časté útoky. Zaviazala sa, že znovu dobyje všetko svoje územie okupované Ruskom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet