Na hlavný obsah

Vesmírny odpad nás môže stáť aj ľudské životy: Vedci pracujú na robotovi, ktorý by ho odstránil

Odborníci poukazujú na problém znečistenej orbity už roky.

Vesmírny odpad nás môže stáť aj ľudské životy: Vedci pracujú na robotovi, ktorý by ho odstránil
Ilustračná snímka - vesmír. Foto: RTVS

Britskí vedci pracujú na vesmírnom smetiarovi. Jeho úlohou bude vyčistiť obežné dráhy okolo Zeme od trosiek zo satelitov a z iného vesmírneho odpadu. Odborníci poukazujú na problém znečistenej orbity už roky. V stávke sú miliardy dolárov, ľudské životy aj to, čo považujeme za každodennú samozrejmosť.

Signál pre mobilné telefóny, internetové pripojenie či navigáciu. To všetko ohrozuje vesmírny odpad.

Nebezpečnému vesmírnemu odpadu sa v relácii Správy RTVS venoval redaktor Kamil Kolenič:

„Vo vesmíre je takmer 40-tisíc objektov a 10-tisíc ton trosiek. Všetky lietajú na rôznych obežných dráhach okolo Zeme. Takéto množstvo preťažuje orbitu, dochádza na nej ku kolíziám a zrážkam. Veľa satelitov sa im musí vyhýbať, čo spôsobuje problémy so službami, ktoré využívame na Zemi,“ priblížil výkonný riaditeľ Astroscale UK Nick Shave.

Narastajúci problém sa snaží vyriešiť britský start-up Astroscale. Jeho robotické rameno má zachytiť nefunkčné satelity či trosky a postrčiť ich správnym smerom.

„Robotické rameno zachytí daný predmet a pritiahne ho k sebe. Potom ho dostane na nižšiu obežnú dráhu a uvoľní v správnom okamihu tak, aby padal k Zemi a sám zhorel v atmosfére,“ vysvetlil Shave.

Potenciálne nebezpečenstvo

„Aby sme mohli chytiť náš cieľ, musíme predviesť komplexný vesmírny balet. Teda súbor zložitých a presných pohybov. Navyše v obrovskej rýchlosti. Nie je to vôbec jednoduché,“ opísala vedúca oddelenia pokročilých technológií a robotiky Airbus Elie Allouisová.

Problém vesmírneho odpadu prakticky nikto neriešil viac ako šesť dekád. Odborníci sa obávajú, že môže dôjsť k takzvanému Kesslerovmu efektu.

„To by bol najhorší scenár. Išlo by o reťazovú reakciu, keď by jedna zrážka vyvolala ďalšie a ďalšie. Prišli by sme o množstvo obežných dráh. Vo vesmíre máme tiež stále viac astronautov. Počíta sa aj s novými vesmírnymi stanicami a komerčnými letmi. Ak čo najskôr vesmír neupraceme, môže nás to stáť miliardy dolárov aj ľudské životy,“ varuje Shave.

Spoločnosť Astroscale chce svoje plavidlo s „robotickým smetiarom“ dostať na obežnú dráhu Zeme do dvoch až troch rokov. Skúma tiež možnosti, ako doplniť palivo starším satelitom a predĺžiť tak ich životnosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet