Na hlavný obsah

Lunter pripravuje vianočný darček pre obyvateľov Muráňa

Do Vianoc chce sprejazdniť poškodenú cestu na Prednú Horu.

Lunter pripravuje vianočný darček pre obyvateľov Muráňa
Na snímke poškodená cesta druhej triedy II/531 medzi obcami Muráň a Predná Hora v okrese Revúca, ktorú vážne poškodili v nedeľu 28. júna 2020 podvečer silné prívalové dažde. Foto: TASR/Branislav Caban

Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca, ktorú poškodili koncom júna prívalové dažde, by mala byť v jednom jazdnom pruhu otvorená pravdepodobne do Vianoc. Uviedol to podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

„Predpokladáme, že ešte pred Vianocami, dá sa povedať, že pod vianočný stromček, dostaneme otvorenie v jednom jazdnom pruhu. Celú zimu tak bude môcť tadiaľ chodievať osobná aj autobusová doprava,“ avizoval Lunter. Pre nákladnú dopravu bude i naďalej platiť obchádzka cez Brezno alebo Rožňavu.

Po zimnej odstávke kraj plánuje na jar opätovné uzavretie hlavnej cesty a pokračovanie v rekonštrukčných prácach. „Vtedy budú ľudia znova používať obchádzkovú trasu. Predpokladáme, že niekedy okolo leta, do septembra, bude celá trasa zrekonštruovaná v obidvoch pruhoch a na jeseň už po nej ľudia budú môcť jazdiť,“ ozrejmil podpredseda.

BBSK v súvislosti s rekonštrukciou hlavnej cesty v uplynulých dňoch opravil aj obchádzkovú trasu cez Muránsku planinu. „Všetky práce sú na nej hotové, je bezpečná a prejazdná pre všetkých vodičov. Na jej 13-kilometrovom úseku boli osadené zvodidlá v celkovej dĺžke 5,5 kilometra, taktiež bolo vybudovaných asi 13 asfaltových výhybní a spevnené boky vozovky. Na niektorých miestach je tiež vymenený asfalt,“ konkretizoval Lunter.

Ako ďalej spomenul, po ukončení rekonštrukcie hlavnej cesty by mali byť zvodidlá z obchádzkovej trasy odstránené, keďže ide o národný park. Podľa Luntera by však mohli byť užitočné v budúcnosti pri prípadnom novom použití cesty ako obchádzkovej trasy. „Navyše, samotná demontáž by stála okolo 300 000 eur. Budeme preto o tom ešte rokovať s ochranármi,“ uzavrel.

Úsek cesty Muráň – Predná Hora poškodili koncom júna intenzívne prívalové zrážky. Odvtedy je úplne uzatvorený pre dopravu a náhradná obchádzková trasa je určená len obyvateľom regiónu. Práce na poškodenom úseku začal zhotoviteľ koncom októbra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny