Na hlavný obsah

EÚ bude rokovať o nákupe 1,8 miliardy dávok vakcín od Pfizer/BioNTech

Únia chce s výrobcom predĺžiť kontrakt do roku 2023.

EÚ bude rokovať o nákupe 1,8 miliardy dávok vakcín od Pfizer/BioNTech
Ampulky s vakcínami od konkorzia Pfizer-BioNtech v chladiarenskom sklade. Foto: TASR/AP

Európska únia (EÚ) plánuje značne predĺžiť kontrakt na vakcíny proti koronavírusu s konzorciom Pfizer/BioNTech. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu (14. 4.) oznámila, že s konzorciom začínajú rokovania o nákupe 1,8 miliardy dávok vakcíny do roku 2023.

Von der Leyenová vyjadrila dôveru v technológiu využívanú pri vývoji danej vakcíny. „Potrebujeme sa sústrediť na technológie, ktoré sa osvedčili,“ uviedla.

Pfizer/BioNTech plánuje v druhom kvartáli poskytnúť EÚ dodatočných 50 miliónov kusov navyše k 200 miliónom dávok už určeným pre blok. Európska komisia má v súčasnosti portfólio 2,3 miliardy dávok vakcín od šiestich spoločností a rokuje o ďalších zmluvách.

Predsedníčka EK tiež oznámila, že očkovanie v Európe naberá na rýchlosti a členské štáty do včera dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. EÚ pritom už prekonala míľnik 100 miliónov vakcinácií, z čoho viac ako štvrtina sú podané druhé dávky. Plne zaočkovaných je tak viac ako 27 miliónov obyvateľov EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet