Na hlavný obsah

Česko bude za Vrbětice žiadať od Ruska odškodné, oznámil Kulhánek

Žiadosť o náhradu škody môžu dostať Rusi v najbližších dňoch

Česko bude za Vrbětice žiadať od Ruska odškodné, oznámil Kulhánek
Na archívnej snímke horiaci muničný sklad za obcou Vrbětice v roku 2014. Foto: TASR

Česká vláda bude v kauze výbuchu dvoch muničných skladov vo Vrběticiach žiadať Rusko o vyplatenie odškodného. V pondelok 31. mája to oznámil český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek, ktorého citoval český spravodajský server iDNES.cz.

Podľa Kulhánka by žiadosť o náhradu škody mohla byť ruskej vláde doručená už v najbližších dňoch, píše iDNES.cz. K výbuchom v muničných skladoch, pri ktorých zomreli dvaja ľudia, došlo v novembri a decembri 2014.

V apríli tohto roka sa však pre túto kauzu dostala Praha s Moskvou do diplomatickej roztržky, a to po tom, ako česká vláda oznámila, že do výbuchov vo Vrběticiach sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky. Následne ČR vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. Kremeľ obvinenia poprel a reagoval vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Mimoriadny zákon na odškodnenie obyvateľov

Kulhánek po pondelňajšom rokovaní vlády tiež priblížil, že možným odškodnením obyvateľov v okolí Vrbětíc sa bude zaoberať pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstiev financií a obrany.

Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček ešte v piatok (28. 5.) avizoval, že v pondelok predloží vláde návrh postupu na finančné odškodnenie obyvateľov v blízkosti Vrbětíc. Najjednoduchším spôsobom je podľa neho prijatie mimoriadneho zákona schváleného parlamentom. Vicepremiérka a ministerka financií Alena Schillerová doplnila, že vláda bude rokovať aj o tom, či nemôže vyplatenie odškodného zabezpečiť už existujúci zákon, píše iDNES.cz.

Stovky hektárov pôdy bez využitia

Z dôvodu explózie a zásahu zložiek integrovaného záchranného systému, ktoré svoju prácu vo vrbětickom areáli ukončili len vlani, nemohli majitelia tamojších pozemkov hospodársky využívať stovky hektárov svojej pôdy.

Okrem toho, že boli pozemky znehodnotené a výbuchy znížili cenu tamojších nehnuteľností, mala celá udalosť aj negatívny vplyv na kvalitu života tamojších obyvateľov, citoval server iDNES.cz Stanislava Polčáka, českého europoslanca a advokáta štyroch zo postihnutých obcí ležiacich v blízkosti miesta výbuchu. Priame škody na majetkoch obcí sa podľa Polčáka pohybujú vo výške okolo 80 miliónov českých korún, pričom ďalšie škody spôsobené obciam a ich obyvateľom odhadol až na stovky miliónov korún.      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet