Na hlavný obsah

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi sa vrátila na Zem

Úspešne pristála v Mexickom zálive.

Vesmírna kapsula Crew Dragon so štyrmi astronautmi sa vrátila na Zem
Zľava Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Američanka Megan McArthurová z NASA, Američan Shane Kimbrough z NASA a Akihiko Hošide z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA), ktorí sú členovia misie s názvom Crew-2, krátko pred pristátím vesmírnej kapsule Crew Dragon. Foto: TASR/AP

Vesmírna kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX so štyrmi astronautmi na palube úspešne pristála v pondelok (8. 11.) približne o 22.30 h miestneho času (utorok 04.30 SEČ) na mori v Mexickom zálive pri pobreží amerického štátu Florida. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý udalosť streamoval naživo, píšu svetové tlačové agentúry.

Štyria astronauti misie Crew-2 strávili na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) dovedna 199 dní. Posádku misie tvorili astronauti Thomas Pesquet z Francúzska, Shane Kimbrough a Megan McArthurová z USA a Akihiko Hošide z Japonska. Štvorica na ISS pôsobila od apríla, keď ich na orbitu dopravila kozmická loď Crew Dragon Endeavour.

NASA návrat astronautov z ISS pre silný vietor v plánovanom mieste pristátia posunula z nedele na pondelok. Okrem toho sa v lodi Crew Dragon pokazila toaleta a posádka preto počas osemhodinovej cesty späť na Zem musela používať plienky. McArthurová situáciu označila za „nie úplne ideálnu“, no s takýmito „malými výzvami“ sa astronauti musia podľa nej pri misiách  vysporiadať.

Štart kozmickej lode Crew Dragon Endurance spoločnosti SpaceX, ktorá má na ISS dopraviť novú posádku SpaceX Crew-3,  taktiež viackrát odložili, pričom v súčasnosti je naplánovaný na 11. novembra.

Členmi posádky SpaceX Crew-3 sú veliteľ misie Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová, všetci z USA, a Matthias Maurer z Nemecka. Na ISS majú pracovať do apríla 2022. Kozmická loď mala pôvodne k ISS odštartovať 31. októbra, no štart pre počasie posunuli o tri dni. Neskôr štart znovu posunuli z dôvodu zdravotných problémov jedného z členov posádky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet