Na hlavný obsah

Na darcovskej konferencii pre Ukrajinu sa vyzbieralo 6,5 miliardy dolárov

Organizátormi boli Poľsko a Švédsko.

Na darcovskej konferencii pre Ukrajinu sa vyzbieralo 6,5 miliardy dolárov
Snímka z medzinárodnej darcovskej konferencie pre Ukrajinu, ktorú organizujú spoločne Poľsko a Švédsko. Foto: twitter/ Mateusz Morawiecki

Na medzinárodnej darcovskej konferencii pre Ukrajinu, ktorú organizujú spoločne Poľsko a Švédsko, sa vo štvrtok (5. 5.) vyzbieralo 6,5 miliardy amerických dolárov. Oznámil to poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Podľa Morawieckeho, ktorého citovala poľská agentúra PAP, Ukrajina potrebuje každý deň 12 ton humanitárnej pomoci, pričom jej potreby zahraničie v súčasnosti napĺňa iba do jednej štvrtiny.

„Potrebujeme viac prostriedkov na potraviny a hygienické pomôcky,“ zdôraznil Morawiecki.

Krajiny ako Fínsko, Česko, Chorvátsko a ďalšie prisľúbili dary v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Celkovo 200 miliónov dolárov hodlá dať na pomoc vysídlencom na Ukrajine aj Európska komisia, uvádza agentúra Reuters.

Heger: Nejde o krízu, ale brutálnu vojnu

Na medzinárodnú darcovskú konferenciu na Národnom štadióne vo Varšave pricestovali desiatky politikov, ale aj zástupcov firiem a finančných inštitúcií z celého sveta.

Vystúpil na nej aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý situáciu na Ukrajine označil za „nie krízu, ale brutálnu vojnu“.

„Demokratický svet chápe, ako je dôležité, aby ste dostali všetko, čo (v boji proti Rusku) potrebujete,“ dodal Heger. Podľa predsedu slovenskej vlády sa na Ukrajine píše história.

Konferencia má byť začiatkom série akcií zameraných na pomoc vojnou zmietanej Ukrajine v najbližších mesiacoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet