Na hlavný obsah

Scholz nevidí zmenu v postoji ruského prezidenta Putina

Rusko podľa neho nedosiahlo žiaden zo svojich vojenských cieľov.

Scholz nevidí zmenu v postoji ruského prezidenta Putina
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Nemecký kancelár Olaf Scholz ani dva a pol mesiaca od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine nezaznamenal zmenu v postoji ruského prezidenta Vladimira Putina. Scholz to povedal v rozhovore pre spravodajský portál t-online, ktorý zverejnili v sobotu (14. 5.). Informovala o tom agentúra DPA.

Pritom je podľa nemeckého kancelára jasné, že Rusko nedosiahlo žiaden zo svojich počiatočne určených vojenských cieľov. Ukrajinu neovládli, naopak, bránila sa s veľkou dávkou zručnosti, odvahy a sebaobetovania, dodal.

„Severoatlantická aliancia sa nestiahla, naopak posilnila svoje jednotky na východnom krídle. Aliancia bude ešte silnejšia, keď k nej pristúpia Fínsko a Švédsko,“ pripomenul Scholz.

Ruská armáda utrpela škody

Samotná ruská armáda podľa neho utrpela značné škody. Ďaleko väčšie, než počas desať rokov trvajúcej sovietskej vojenskej kampane v Afganistane.

„Pomaly by malo byť Putinovi jasné, že východisko z tejto situácie vedie jedine po dohode s Ukrajinou,“ podotkol nemecký kancelár s tým, že takáto dohoda nemôže byť mierom nadiktovaným zo strany Ruska.

Scholz, ktorý v piatok (13. 5.) absolvoval viac než hodinový telefonát s Putinom, zároveň opätovne prisľúbil Ukrajine ďalšiu podporu, akou sú dodávky zbraní, píše DPA.

„Áno, budeme pokračovať. Aj v sankciách. Pretože naším cieľom je, aby ruský pokus o inváziu zlyhal. To je meradlom pre naše konanie,“ uviedol.

„Za Putinov šialený nápad zväčšiť ruské impérium platí práve Rusko i celý svet veľmi vysokú cenu,“ podotkol Scholz. Ako upozornil, mnohé krajiny trpia výpadkom Ukrajiny ako jedného z hlavných dodávateľov obilia. „Tu ide o ozajstný hlad – nie o to, či je na regáloch supermarketov dostatok slnečnicového oleja, ako u nás,“ pripomenul nemecký kancelár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet