Na hlavný obsah

Vstup Rakúska do NATO podporuje len 16 % Rakúšanov

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu.

Vstup Rakúska do NATO podporuje len 16 % Rakúšanov
Ilustračná snímka. Foto: ČTK/ABACA/AA

Postoj obyvateľov Rakúska k členstvu v Severoatlantickej aliancii (NATO) sa nezmenil a neovplyvnil ho ani plánovaný vstup Švédska a Fínska do NATO po ruskej invázii na Ukrajinu.

Vyplýva to z nového prieskumu, podľa ktorého je za zachovanie neutrality 70 % Rakúšanov. Informujú o tom rakúske médiá.

V prieskume pre aktuálne vydanie spravodajského týždenníka Profil len 16 % opýtaných vyjadrilo názor, že Rakúsko by malo rovnako ako Švédsko a Fínsko vstúpiť do NATO. Štrnásť percent respondentov sa k otázke nevyjadrilo.

Rakúski predstavitelia v uplynulých dňoch zdôraznili, že ich krajina si zachová neutrálne postavenie. Podľa ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga je situácia Rakúska iná ako v prípade Švédska a Fínska, pričom poukázal aj na postoje rakúskej verejnosti.

Ministerka obrany Klaudia Tannerová uviedla, že táto záležitosť je z pohľadu ústavnosti pre Rakúsko jasná a neutralita je „v srdci Rakúšanov“.

Niektorí prehodnocujú, niektorí nie

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu prinútila mnohé európske štáty, aby prehodnotili svoju politiku týkajúcu sa národnej bezpečnosti.

Fínsko a Švédsko v stredu (18. 5.) oficiálne podali žiadosť o vstup do NATO. To je podľa agentúry Reuters jednou z najväčších zmien, ku ktorej v posledných desaťročiach došlo v európskej bezpečnostnej architektúre.

Švajčiarsko, známe neutrálnym statusom, vďaka ktorému sa vyhlo aj účasti v oboch svetových vojnách, sa tiež začína viac prikláňať k Aliancii. Uviedla to pre Reuters v máji šéfka bezpečnostnej politiky na švajčiarskom ministerstve obrany Pälvi Pulliová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet