Na hlavný obsah

Ďalšie komplikácie pri výstavbe tunela Višňové, jeden z dodávateľov ide do konkurzu

Na problémy upozorňovalo viacero menších firiem.

Ďalšie komplikácie pri výstavbe tunela Višňové, jeden z dodávateľov ide do konkurzu
Tunel Višňové. Foto: TASR

Jedna z firiem, ktorá má na starosti výstavbu tunela Višňové ohlásila, že ide do konkurzu. Ide o spoločnosť TUBAU. Situácia je podľa ministerstva dopravy vážna. Výstavba by mala podľa inej subdodávateľskej firmy pokračovať.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Kristína Braxatorová.

Výstavbu tunela Višňové si Národná diaľničná spoločnosť (NDS) objednala u spoločnosti Skanska. Jej subdodávateľom je firma Porr a ich subdodávateľom bola firma Tubau.

Porr tvrdí, že spoločnosti pred niekoľkými týždňami vypovedal zmluvu. O problémoch pri výstavbe tunela Višňové sa hovorí už niekoľko mesiacov. V máji preto minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) inicioval stretnutie týchto firiem.

„Situácia je vážna. Náš zmluvný partner je Skanska. Skanska si plní záväzky k Porru, Porr si podľa našich informácií plní svoje záväzky k spoločnosti TUBAU. Nemáme ani informácie, ako vyzerá subdodávateľská štruktúra v tretej, štvrtej, piatej iterácii,“ zdôraznil Doležal.

Výstavbu to vraj neohrozí

Vladimír Ondriš, konateľ spoločnosti TUBAU, v piatok (17. 6.) pre Rádiožurnál potvrdil, že firma ide do konkurzu. „Viem vám to potvrdiť. Len tá informácia pre mňa, takto keď sa prezentuje, nemá žiadny zmysel. Potrebujem k tomu dať aj iné súvislosti,“ oznámil.

Stanovisko s vysvetlením, aké sú dôvody tohto kroku podľa Ondriša zverejní TUBAU v pondelok (20. 6.). Na problémy v staviteľskom reťazci zodpovednom za Višňové upozorňovali viaceré malé stavebné firmy, ktoré pracujú priamo na mieste výstavby.

Firme JHS dlží TUBAU na faktúrach pol milióna eur. Slavomír Juhas, konateľ stropkovskej betonárskej spoločnosti, mal obavy, že TUBAU vyhlási konkurz. Nevie, čo bude teraz s ich faktúrami.

Konateľ spoločnosti Porr Pavel Zuzla tvrdí, že výstavba bude pokračovať ďalej. „Náš zmluvný vzťah s firmou TUBAU sa skončil asi pred 6 alebo 8 týždňami. Odvtedy pán Ondriš nezaplatil svojich subdodávateľov a odvtedy táto kauza trvá. Na dostavbu tunela Višňové to nemá žiadny vplyv,“ vysvetlil.

Stanovisko NDS sa RTVS zatiaľ získať nepodarilo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál