Na hlavný obsah

Johnson s Macronom vidia príležitosť na zvrátenie vývoja vojny na Ukrajine

Obaja chcú posilniť vojenskú podporu pre Kyjev.

Johnson s Macronom vidia príležitosť na zvrátenie vývoja vojny na Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a britský premiér Boris Johnson. Foto: ČTK/PA

Britský premiér Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu (26. 6.) vyhlásili, že na Ukrajine, ktorá bojuje proti ruským inváznym silám, vidia príležitosť na zvrátenie vývoja vojny.

Londýn však zároveň varoval pred okamžitými pokusmi o urovnanie vojenského konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca Downing Street uviedol, že lídri Spojeného kráľovstva a Francúzska, ktorí sa stretli na zámku Elmau v bavorských Alpách, kde sa koná samit G7, „sa zhodli, že ide o rozhodujúci okamih pre priebeh konfliktu a existuje príležitosť zvrátiť vývoj vojny“.

Johnson však Macrona varoval, že „akýkoľvek pokus o urovnanie konfliktu teraz spôsobí len trvalú nestabilitu“. Ruský prezident Vladimir Putin by podľa jeho slov mohol takto získať „oprávnenie na večnú manipuláciu suverénnych štátov a medzinárodných trhov“.

Johnson odmieta dialóg s Putinom

Macron na stretnutí s Johnsonom ocenil pretrvávajúcu vojenskú podporu Ukrajiny zo strany Londýna a obaja lídri sa zhodli na posilnení tohto úsilia a pokračujúcej blízkej spolupráci v oblastiach obrany a bezpečnosti.

Macronova prezidentská kancelária okrem toho uviedla, že Johnson prejavil „nadšenie“ v súvislosti s myšlienkou širšieho európskeho politického spoločenstva, ktorú navrhol Paríž. Táto štruktúra by zahŕňala aj nečlenské krajiny EÚ, akou je aj Británia.

Na rozdiel od šéfa Elyzejského paláca, ktorý dialóg s ruským prezidentom neprerušil, Johnson ďalšie rozhovory s Putinom odmietol. Odkedy Kremeľ rozhodol o spustení útoku na Ukrajinu, nazýva Johnson Putina „diktátorom“, pripomína AFP.

Johnson novinárom po príchode na samit G7 tiež povedal, že svetoví lídri musia počítať s tým, že podpora Ukrajiny znamená aj nárast cien energií a potravín. Ak by Rusku dovolili vo vojne zvíťaziť, cenu, ktorú by zaplatili, by bola omnoho vyššia, píše agentúra Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet