Na hlavný obsah

Ak SaS naozaj chcela odísť z vlády, mohla už dávno, hovorí Marušiak

Politológ nevylúčil, že by vyústením mohla byť aj menšinová vláda.

Ak SaS naozaj chcela odísť z vlády, mohla už dávno, hovorí Marušiak
Na snímke politológ Juraj Marušiak. Foto: TASR

Koaličné divadlo bude ešte dlho pokračovať s ohľadom na čas, ktorý na vyriešenie situácie v koalícii dostal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Rozhodnutie strany Sloboda a Solidarita (SaS) je polovičaté.

Politológ Juraj Marušiak takto zhodnotil postup SaS, ktorá vypovedala koaličnú zmluvu s tým, že líder OĽaNO Igor Matovič nemá byť ďalej členom vlády. Premiér Heger má prísť s návrhom novej koaličnej dohody do 31. augusta.

„Mám pocit, že celá táto agónia či paralýza bude pokračovať ešte dlho. Určili si hraničný termín na 31. augusta. Aj s ohľadom na to, ako dlho tento koaličný konflikt trvá, ako keby dávali najavo, že až tak veľmi z tejto vlády odísť nechcú, aj keď sa odchodom SaS neustále vyhráža,“ vyjadril sa politológ.

Hnutie OĽaNO v stredu (6. 7.) vyhlásilo, že Matoviča z vlády nestiahne. Otázkou je, čo potom urobí SaS. Politológ si myslí, že možno v SaS očakávajú, že na začiatku septembra budú iné starosti a na tento konflikt si nikto nespomenie. „Ak naozaj SaS chcela z vlády odísť, mohla odísť už dávno,“ povedal.

Politológ nevylúčil, že by vyústením mohla byť aj menšinová vláda. „Pri hlasovaní o rodinnom balíčku došlo k tomu, že vláda mala menšinovú pozíciu. Koalícia sa opierala o hlasy nezaradených poslancov. Bol to signál Richardovi Sulíkovi, že jeho strana nie je vo vláde nenahraditeľná,“ zhodnotil.

Marušiakovi to pripomenulo gestá Roberta Fica smerom k Bélovi Bugárovi, keď odmietal podporiť niektoré vládne kroky. „Vtedajšia koalícia sa oprela práve o hlasy ĽSNS. Viem si teda nejakú menšinovú vládu predstaviť. Nebolo by to na Slovensku prvý ani poslednýkrát,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko