Na hlavný obsah

Podľa WHO bude potrebné proti šíreniu koronavírusu nasadiť nové vakcíny

Doterajšie vakcíny rozhodujúcim spôsobom neobmedzili šírenie vírusu.

Podľa WHO bude potrebné proti šíreniu koronavírusu nasadiť nové vakcíny
Očkovanie proti covidu. Foto: TASR

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bude potrebné proti šíreniu koronavírusu nasadiť nové vakcíny. Tie doterajšie síce zachránili milióny životov, ale rozhodujúcim spôsobom neobmedzili šírenie vírusu.

Organizácia preto vedcov vyzvala na vyvinutie nových vakcín, ktoré obmedzia roznášanie infekcie. Inak bude pretrvávať riziko vzniku vírusových variantov, proti ktorým budú vakcíny menej účinné, upozornila WHO.

Jednoduchšia aplikácia vakcín

Potrebné je, aby boli k dispozícii aj vakcíny, ktorých aplikácia bude jednoduchšia ako doteraz, napríklad v podobe nosového spreja. WHO aktualizovala aj svoje očkovacie ciele. Dvakrát očkovaný tak má byť všetok zdravotnícky personál na svete a všetci ľudia starší ako 60 rokov a zvlášť silne ohrozené osoby s inými chorobami.

Doterajší cieľ naočkovať do polovice tohto roka 70 percent všetkých ľudí vo všetkých krajinách pritom nebol dosiahnutý. Do konca júna to dokázalo len 58 krajín.

Podľa štúdie londýnskej Kráľovskej univerzity (Imperial College), ktorú v júni zverejnil odborný časopis The Lancet, zachránilo očkovanie proti covidu-19 takmer 20 miliónov ľudských životov. V chudobnejších krajinách však je naočkovaných len 28 percent starších ľudí a 37 percent zdravotného personálu.

Kľúčové je očkovanie zdravotníkov a starších

„Aj keď bude naočkovaných 70 percent obyvateľov, ľudia budú naďalej zomierať, zdravotné systémy budú pod tlakom a zotavenie svetového hospodárstva bude naďalej ohrozené, ak nebude naočkovaných mnoho pracovníkov v zdravotníctve, starší ľudia a chorí,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Francúzske zdravotné úrady medzitým uviedli, že siedma vlna covidovej epidémie vo veľkých mestách v krajine opadá. No počet hospitalizovaných zostáva na vysokej úrovni a počet zosnulých naďalej rastie.

V týždni od 11. do 17. júla pribúdalo zhruba 90 000 nakazených denne a v nemocniciach zomrelo spolu 590 nakazených pacientov.

Napríklad v Británii bol počet nakazených podľa tamojších úradov v týždni, ktorý sa končil 13. júla, naďalej vysoký. V Anglicku sa nakazilo zhruba šesť percent obyvateľov, v Škótsku to bolo dokonca 6,7 percenta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet