Na hlavný obsah

Eurokomisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z eurofondov

Návrh musí schváliť väčšina členských krajín.

Eurokomisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z eurofondov
Ilustračná snímka vlajky Európskej únie. Foto: TASR/AP

Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie. Okrem iného pre nedostatočné potláčanie korupcie a problematické prideľovanie verejných zákaziek.

Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil v nedeľu (18. 9.) eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Maďarsko sa môže stať prvým členským štátom EÚ, ktorý príde o peniaze pre pravidlá podmieňujúce čerpanie z rozpočtu EÚ dodržiavaním princípov právneho štátu. Návrh musí schváliť väčšina členských krajín.

Ak Budapešť do dvoch mesiacov situáciu napraví, môže vziať Brusel návrh späť.

Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup vlády premiéra Viktora Orbána k justícii, maďarské obmedzovanie plurality médií a práv menšín či obmedzovanie činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd.

Europoslanci sa v uznesení schválenom vo štvrtok (15. 9.) zhodli, že Maďarsko už nie je plnohodnotnou demokraciou. Vyzvali Komisiu na rýchle kroky. Jedným z nich je zhabanie peňazí pre problematické rozdeľovanie únijných prostriedkov, ktoré podľa kritikov putujú k ľuďom napojeným na Orbána.

„Nemôžeme dospieť k záveru, že rozpočet EÚ je dostatočne chránený,“ vyhlásil v nedeľu Hahn. Maďarsko sa podľa neho síce v poslednom čase snaží navrhovať zmeny svojich zákonov, ktoré majú vyhovieť námietkam Komisie, zatiaľ však opatrenia nepreviedlo do praxe.

Návrh na zabavenie fondov dostanú teraz členské krajiny. Podľa Hahna budú mať najviac tri mesiace na rozhodnutie. Maďarsko sa zároveň zaviazalo do 19. novembra Komisii doložiť, ako plní svoje záväzky. Únijná exekutíva plánuje výsledky zhodnotiť a stanoviť ďalší postup.

Maďarsko splní požiadavky

Maďarský minister pre miestny rozvoj a bývalý eurokomisár Tibor Navracsics v nedeľu podľa agentúry Reuters sľúbil, že Budapešť naplní všetky svoje záväzky k Európskej komisii, aby európske fondy odblokovalo.

Navracsics, ktorého poverili rokovaním s EÚ, vyjadril nádej, že maďarské opatrenia budú dostatočné na to, aby Komisiu presvedčili o dostatočnosti záruk k ochrane únijných peňazí.

Navracsics dúfa v dohodu o funkčných programoch a finančnú podporu obnovy do konca roka. V druhej polovici novembra by Maďarsko podľa neho mohlo zriadiť sľúbený protikorupčný úrad.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika