Na hlavný obsah

Herec Brzobohatý počas normalizácie nesmel niekoľko rokov nakrúcať

Oslávil by 90 rokov.

Herec Brzobohatý počas normalizácie nesmel niekoľko rokov nakrúcať
Na fotografii herec Radoslav Brzobohatý. Foto: ČTK /Krumphanzl Michal

Český divadelný, televízny a filmový herec Radoslav Brzobohatý sa narodil 13. septembra 1932 na Slovensku vo Vrútkach. V utorok (13. 9.) by sa dožil 90 rokov. Už počas stredoškolských štúdií, ktoré absolvoval na Morave, keď sa rodina vrátila zo Slovenska, hral v kapelách a ochotníčil.

Herectvo vyštudoval v Prahe na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení. Do divadla v Kolíne nastúpil v roku 1955. Potom získal angažmán v divadlách v Olomouci, Příbrame a v Prahe.

V pražskom Divadle na Vinohradoch pôsobil v rokoch 1967 až 1999 a stvárnil tam množstvo pamätných postáv (napríklad Kráľ Krysa, Faust). O šírke jeho hereckého záberu svedčí fakt, že po odchode z tejto scény exceloval v titulnej postave muzikálu Grék Zorba v Hudobnom divadle v Karlíne.

Pestrá filmografia

Z Brzobohatého pestrej filmografie je možné spomenúť snímky Atentát (1964), Dáma na kolejích (1966),  Všichni dobří rodáci (1968), Pěnička a Paraplíčko (1970), dlho trezorový film Ucho režiséra Karla Kachyňu, ako aj Anděl s ďáblem v těle (1983) alebo Dva na koni, jeden na oslu (1986).

Popularitu mu priniesli aj televízne inscenácie ako Cesta řeky k moři (1966) alebo adaptácia románu Jacka Londona Martin Eden. Účinkoval v seriáloch Hříšní lidé města pražského (1968), F. L. Věk (1970), Cirkus Humberto (1988), ale aj v novších televíznych produkciách Ulice (2005), Vyprávěj (2009), Život je ples (2012) a mnohých ďalších.

Radoslav Brzobohatý hral aj v slovenských filmoch. Napríklad Noční jazdci (1981), v nedávnej minulosti potom v Návrate bocianov (2007) alebo Legende o lietajúcom Cypriánovi (2010).

Známy a obľúbený herec sa musel vyrovnať aj so zákazom práce, ktorý ho postihol počas normalizácie. Niekoľko rokov nesmel nakrúcať.

Jeho manželkou bola viac ako desať rokov aj Jiřina Bohdalová, ktorá bola často i jeho hereckou partnerkou. Pri filmovaní vo Vysokých Tatrách sa neskôr zoznámil so slovenskou herečkou Hanou Gregorovou, ktorá bola tiež v tom období zadaná.

Na fotografii herec Radoslav Brzobohatý, syn Ondřej a manželka Hana Gregorová.
Na fotografii herec Radoslav Brzobohatý, syn Ondřej a manželka Hana Gregorová.Foto: ČTK / Kamaryt Michal

Vzali sa na jar 1982. Gregorová založila v roku 2004 v Prahe Divadlo Radka Brzobohatého, aby sa jej manžel naďalej mohol venovať tomu, čo ho najviac baví, teda herectvu.

V apríli 2012 mal v českých kinách premiéru český film Vrásky z lásky, v ktorom herecké legendy Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý vzkriesili po 40 rokoch svoje herecké partnerstvo.

Známy český herec a slovenský rodák Brzobohatý zomrel 12. septembra 2012, deň pred svojimi 80. narodeninami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet