Na hlavný obsah

Kremeľ označil obvinenia ruských síl z páchania zločinov pri Iziume za klamstvo

Exhumácia tiel z provizórnych hrobov pokračuje.

Kremeľ označil obvinenia ruských síl z páchania zločinov pri Iziume za klamstvo
Vrecia s exhumovanými telami v ukrajinskom meste Izium. Foto: TASR/AP

Kremeľ v pondelok (19. 9.) označil obvinenie, že ruské invázne jednotky spáchali vojnové zločiny na území ukrajinskej Charkovskej oblasti, za klamstvo. Približne 450 tiel, z ktorých väčšina boli podľa ukrajinských úradov civilisti, našli v hroboch blízko východoukrajinského Iziumu.

Stalo sa to po tom, ako ukrajinskí obrancovia vytlačili z oblasti ruských vojakov, uviedla agentúra Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň uviedol, že vyšetrovatelia na mieste našli dôkazy mučenia. Vrátane tiel so zviazanými rukami, a obvinil ruské jednotky zo spáchania vojnových zločinov.

„Je to rovnaký scenár ako v Buči. Je to lož a my, samozrejme, budeme v tomto príbehu obhajovať pravdu,“ vyhlásil v pondelok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý tak podľa Reuters reagoval na otázku ohľadom Zelenského vyjadrenia.

Kremeľský hovorca pritom spomenul mesto Buča v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruské invázne jednotky stiahli na prelome marca a apríla a vzápätí odtiaľ začali prichádzať správy o masakroch civilistov ruskými vojakmi počas okupácie a tiež o nálezoch masových hrobov. Svet po oslobodení Buče šokovali snímky mŕtvych ľudí ležiacich na uliciach.

Moskva aj vtedy zodpovednosť poprela. Peskov vtedy podľa agentúry Interfax vyhlásil, že Kremeľ neverí videozáznamom, na ktorých je vidieť zabíjanie. Rusko zábery označilo za podvrhy.

Moskva pravidelne popiera, že by sa vo svojej vojenskej agresii voči susednej krajine dopúšťala zverstiev alebo úmyselne útočila na civilistov.

Obyvatelia Iziumu pátrajú po príbuzných

Reuters medzitým napísal, že obyvatelia Iziumu pátrajú po príbuzných v provizórnom lesnom cintoríne, kde sa minulý týždeň začala exhumácia tiel. Väčšina tiel patrí civilistom a väčšina z tých zatiaľ exhumovaných nesie stopy mučenia, uviedol už skôr gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.

Starosta mesta Valerij Marčenko v nedeľu (18. 9.) uviedol, že exhumácia bude pokračovať pravdepodobne ďalšie dva týždne. Do mesta, ktoré ukrajinské sily oslobodili od ruských okupačných jednotiek nedávno, plánuje vyslať misiu OSN.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet