Na hlavný obsah

Na Ukrajine pripravujú pokyny, ako postupovať v prípade ruského jadrového útoku

Hrozby útoku sa snažia identifikovať tajné služby USA.

Na Ukrajine pripravujú pokyny, ako postupovať v prípade ruského jadrového útoku
Na archívnej snímke z roku 2016 test medzikontinentálnej nevyzbrojenej rakety Minuteman III na kalifornskej leteckej základni Vandenberg. Foto: TASR/AP

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) v najbližších dňoch zverejní pokyny pre obyvateľstvo pre prípad použitia jadrových zbraní.

Ako v stredu (28. 9.) informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), SNBO podľa jej tajomníka Olexija Danilova pripravila podrobné pokyny pre Ukrajincov určené pre prípad, že Rusko použije taktické jadrové zbrane.

Danilov súčasne zdôraznil, že ani hrozba nasadením jadrovej zbrane Ukrajinu neprinúti, aby prestala brániť svoje územie pred okupačnou ruskou armádou.

Britská stanica BBC s odvolaním sa na magazín Politico na platforme Telegram informovala, že pre USA bude ťažké predpovedať možný ruský úder taktickými jadrovými zbraňami.

Zapojili sa aj tajné služby USA

USA zintenzívňujú aktivity rozviedky a tajných služieb. Snažia sa identifikovať, ktoré rozhodnutia a činy ruskej armády by mohli naznačovať, že Rusko uskutoční jadrový útok.

Hlavným problémom pri pokuse predpovedať použitie taktickej jadrovej zbrane je to, že takéto jadrové hlavice je schopná niesť väčšina ruských lietadiel a konvenčných rakiet.

V praxi to podľa magazínu Politico znamená, že ak Putin alebo jeho velitelia nechcú, aby sa svet vopred dozvedel o ich zámeroch, Spojené štáty možno až príliš neskoro zistia, že Rusko prešlo z konvenčných zbraní na atómové.

Momentálne sa však analyzujú všetky dostupné informácie, od komerčne dostupných satelitných snímok až po údaje získané pomocou prieskumných lietadiel alebo na internete.

Prípravy útoku môžu zámerne neskrývať

USA v rámci toho venujú osobitnú pozornosť Kaliningradskej oblasti, ruskej exkláve medzi Poľskom a Litvou, kde Rusko nainštalovalo nadzvukové rakety a systémy použiteľné pri konvenčných aj jadrových úderoch.

Politico píše, že posledný týždeň nad mestom Kaliningrad krúži niekoľko amerických prieskumných lietadiel.

O zámere použiť zbrane hromadného ničenia môžu svedčiť aj nie príliš zjavné znaky (napríklad presuny určitých jednotiek z bojísk).

Iné zdroje magazínu Politico tvrdia, že údajné prípravy na jadrový útok môžu byť zo strany ruského vedenia zámerne neskrývané. A to preto, aby západné krajiny pochopili, kam všetko smeruje, a urobili ústupky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet