Na hlavný obsah

Z boxerského ringu na strieborné plátno. Mickey Rourke zažíval kariérne pády aj vzlety

Za svoj herecký výkon získal aj Zlatý glóbus.

Americký herec Mickey Rourke.
Americký herec Mickey Rourke.Foto: Abaca Press/Profimedia

Predtým než Mickey Rourke začal svoju kariéru v Hollywoode, venoval sa boxerským zápasom. Filmové plátno dobyl v 80. rokoch minulého storočia najmä vďaka účinkovaniu v snímke 9 a 1/2 týždňa a v novom tisícročí zaujal napríklad v dráme Wrestler. V piatok (16. 9.) sa dožíva 70 rokov.

Philip Andre „Mickey“ Rourke Jr. sa narodil 16. septembra 1952 v americkom meste Schenectady do írsko-francúzskej rodiny. V mladosti sa aktívne venoval boxovaniu, ale tento šport pre zranenie zanechal. Napokon ho zlákalo herectvo. V celovečernom filme debutoval v roku 1979 menšou úlohou vo vojnovej komédii s názvom 1941.

Vedľajšiu postavu stvárnil aj v historickej dráme Stevena Spielberga Nebeská brána (Heaven’s Gate, 1980) či v thrilleri Žiar tela (Body Heat, 1981). Ako sukničkára a hazardného hráča ho diváci mohli vidieť v snímke Bistro (Diner, 1982) a do filmu Dravé ryby (Rumble Fish) ho v roku 1983 obsadil režisér Francis Ford Coppola.

Výraznú pozornosť na seba umelec upútal vďaka erotikou nabitému filmu 9 a 1/2 týždňa (Nine 1/2 Weeks), v ktorom sa predviedol spolu s Kim Basinger. Po boku Roberta De Nira si súkromného detektíva zahral v mysterióznom thrilleri Angel Heart (1987).

Do role básnika, ktorý hľadá útočisko v alkoholovom opojení sa prevtelil v trpkej komediálnej dráme Štamgast (Barfly, 1987). V roku 1988 sa diváci dočkali filmu Homeboy. Mickey Rourke v ňom zosobnil boxera, ktorý v snahe získať peniaze riskuje svoj vlastný život.

Do typovo odlišnej hereckej polohy sa dostal ako svätý František z Assisi v životopisnej dráme Francesco (1989).

Osobná a kariérna kríza

Napriek tomu, že Rourke patril k obsadzovaným umelcom, v 90. rokoch prežíval kariérnu aj osobnú krízu. O mnohé filmové úlohy prišiel najmä pre svoje nepredvídateľné správanie a problémy s drogami.

Zo snímok, v ktorých v tomto období účinkoval možno spomenúť drámy Strela (Bullet, 1996), Čarodejník (The Rainmaker, 1997) a objavil sa aj v pokračovaní filmu 9 a 1/2 týždňa, tentokrát s názvom Another 9 1/2 Weeks (1997) či v tragikomédii Osudová stávka (Buffalo ’66, 1998).

Na istý čas sa Rourke dokonca vrátil do boxerského ringu. V rokoch 1991 – 1994 odboxoval osem profesionálnych zápasov, ktoré si vyžiadali operácie a výrazne zmenili jeho vzhľad.

Po návrate z ringu sa herec v roku 2002 predstavil v snímke s názvom Šňup (Spun) a v nasledujúcom roku vo filme Vtedy v Mexiku (Once Upon a Time In Mexico). V roku 2005 stvárnil vo filmovej verzii komiksu Sin City – mesto hriechu (Sin City) Marva, ktorého ženie túžba pomstiť sa.

Veľký úspech mu priniesla postava vyčerpaného wrestlera Randyho „The Ram“ Robinsona v dráme Wrestler (The Wrestler, 2008). Spomenutá úloha mu priniesla nomináciu na Oscara a ocenenie Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon v dramatickom diele. Odborníci sa dokonca zhodovali v tom, že predviedol najlepší výkon svojej kariéry.

Rourke bol súčasťou akčných filmov Expendables: Nezničiteľní alebo Iron Man 2 (oba 2010) a zahral si aj v thrilleri Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil (Sin City: A Dame to Kill For, 2014). Ako bývalý zabijak CIA sa predstavil vo filme Ashby (2015) a kriminálnika zosobnil v snímke The Commando (2022).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet