Na hlavný obsah

Van der Bellen podľa odhadov zvíťazil v prezidentských voľbách

Podľa exit pollu získal viac ako 55 percent hlasov.

Van der Bellen podľa odhadov zvíťazil v prezidentských voľbách
Úradujúci rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: TASR/AP

Úradujúci rakúsky prezident Alexander Van der Bellen bol v nedeľu (9. 10.) opätovne zvolený do úradu. Vyplýva to z exit pollu verejnoprávnej televízie ORF po zatvorení volebných miestností. Inforovali o tom agentúry APA, AFP a DPA.

Podľa ORF získal viac než 55 percent hlasov. To by malo stačiť na to, aby sa vyhol druhému kolu volieb, píše DPA. Jeho najväčší rival, Walter Rosenkranz, získal podľa exit pollu 18,4 percenta hlasov. Konečné výsledky volieb sa očakávajú až v pondelok (10. 10.).

Van der Bellen kandidoval ako nezávislý, v minulosti bol lídrom strany Zelení. Rosenkranza nominovala pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Na zvolenie musí úspešný kandidát získať v prvom kole absolútnu väčšinu nad 50 percent platných hlasov. V opačnom prípade sa do druhého kola o štyri týždne prebojujú dvaja najúspešnejší kandidáti.

Volebné miestnosti v Rakúsku za zatvorili o 17.00 h. Volebná účasť dosiahla 66,1 percenta, píše APA s odvolaním sa na inštitút ARGE Wahlen.

Viac než 6,36 milióna oprávnených voličov si v nedeľu vyberalo spomedzi siedmich kandidátov. Funkčné obdobie rakúskeho prezidenta je šesť rokov a ten istý kandidát môže byť opakovane zvolený len raz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet