Na hlavný obsah

LOZ: Premiérova žiadosť o pomoc od krajín V4 je hanebným správaním

Združenie zverejnilo aj list od českých odborárov.

LOZ: Premiérova žiadosť o pomoc od krajín V4 je hanebným správaním
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: TASR

Žiadosť premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti na Slovensku od krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vnímajú lekárski odborári ako hanebné správanie. Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

„Žiadosť Hegera o výpomoc krajín, ktoré si na rozdiel od slovenskej vlády včas uvedomili vážnosť situácie vo svojich zdravotných systémoch a vďaka riešeniu problémov zastabilizovali svoje zdravotníctva, je pre Slovensko zahanbujúca,“ povedal Visolajský.

Poukazuje na to, že premiér napriek ich žiadostiam a prosbám vyše roka a pol neriešil zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach.

LOZ zverejnilo aj list od českých lekárskych odborárov, ktorí reagovali na Hegerovu žiadosť. Podľa ich odborárskeho predáka Martina Engela je možná pomoc vzhľadom na personálnu krízu v českom zdravotníctve iba iluzórna. Deklaroval tiež, že českí lekári nepodrazia svojich slovenských kolegov.

Premiér Heger požiadal vo štvrtok (24. 11.) predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve. Premiéri susedných krajín mu podľa jeho slov deklarovali ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.

O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach na pohraničí vedia tiež poskytnúť svoje kapacity.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko