Na hlavný obsah

Slovenskí europoslanci odkazujú Orbánovi, že hranice Slovenska sú nemenné

Reagovali tak na jeho šál s mapou Veľkého Maďarska.

Slovenskí europoslanci odkazujú Orbánovi, že hranice Slovenska sú nemenné
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Provokácia maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý si v nedeľu (20. 11.) zobral šál s mapou tzv. Veľkého Maďarska na futbalový zápas, je nemiestna a proti duchu a pravidlám, na ktorých stojí Európska únia.

Uviedol to slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), pod ktorého výzvu sa podpísalo ďalších sedem slovenských poslancov europarlamentu z rôznych politických frakcií.

Šál, ktorý mal na sebe Orbán, podnietil nielen protesty diplomatov z krajín susediacich s Maďarskom, ale vyvolal aj rozhorčenie na pôde Európskeho parlamentu (EP).

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, vydal stanovisko k Orbánovej provokácii. Pod toto vyhlásenie sa podpísali aj ďalší slovenskí europoslanci, a to nielen z tábora ľudovcov, ale aj z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) a skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

„EÚ sa zakladá na rešpektovaní zmlúv a pravidiel a elementárnym pravidlom je rešpektovanie hraníc členských štátov EÚ. Odmietame nezmyselné provokácie Viktora Orbána a vyzývame ho k rešpektu ku svojim susedom a k dodržiavaniu pravidiel. Hranice Slovenska sú nemenné a konanie maďarského premiéra nezmyselne vnáša napätie medzi naše krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podpísali sa pod neho aj Miriam Lexmann (KDH/EPP), Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) či Peter Pollák (OĽANO/EPP). Ale aj Michal Šimečka (PS/RE), Martin Hojsík (PS/RE), Michal Wiezik (PS/RE) a Eugen Jurzyca (SaS/ECR).

Podľa Štefanca EÚ dnes viac ako inokedy potrebuje pokoj, vzájomný rešpekt a dobré susedské vzťahy. Nepotrebuje zbytočné spochybňovanie platných hraníc a pravidiel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet