Na hlavný obsah

Kongresový výbor zverejnil Trumpove daňové priznania

Ide o celkovo 6 000 strán.

Kongresový výbor zverejnil Trumpove daňové priznania
Na archívnej snímke bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Demokrati v americkom Kongrese v piatok (30. 12.) zverejnili daňové priznania bývalého prezidenta Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Ide o vyvrcholenie niekoľkoročných snáh o zverejnenie údajov týkajúcich sa financií tohto veľkopodnikateľa.

Ten totiž napriek tradícii odmietol počas svojej kandidatúry na post prezidenta tieto informácie zverejniť. Informovala o tom agentúra AP.

V zverejnených dokumentoch začiernili niektoré citlivé osobné údaje, napríklad čísla bankových účtov alebo sociálneho poistenia.

Ide o 6 000 strán

Celkovo zverejnili 6 000 strán vrátane 2 700 strán osobných daňových priznaní Trumpa a jeho manželky Melanie. Zvyšok sa týka Trumpových firiem.

O zverejnení Trumpových daňových priznaní rozhodol minulý týždeň kongresový výbor pre financie, rozpočet a dane.

Za ich sprístupnenie verejnosti boli iba demokrati, argumentujúci potrebou transparentnosti. Trumpovi republikáni namietali, že ide o nebezpečný precedens narúšajúci ochranu súkromia.

Odmietal dokumenty zverejniť od 2016

Trump odmietal zverejniť svoje daňové priznania počas kampane v roku 2016 a aj počas nasledujúceho štvorročného obdobia vo funkcii prezidenta Spojených štátov.

Minulý mesiac však Najvyšší súd rozhodol, že ich musí predložiť uvedenému kongresovému výboru.

Výbor ich zverejnil len niekoľko dní predtým, ako kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v súlade s výsledkami novembrových volieb prevezmú republikáni.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet