Na hlavný obsah

Na ruskú štátnu banku VTB zaútočili hackeri

Išlo o najmasívnejší útok v histórii banky.

Na ruskú štátnu banku VTB zaútočili hackeri
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Štátom vlastnená ruská banka VTB v utorok (6. 12.) oznámila, že jej infraštruktúru zasiahol počítačový útok. Označila ho za „najmasívnejší v celej histórii banky.“ Predstavitelia VTB tvrdia, že útok niekto podnikol zo zahraničia.

Vo vyhlásení banky sa uvádza, že išlo o útok DDoS. Pri ňom sa hackeri pokúšajú zaplaviť sieť nezvyčajne vysokým objemom prevádzkových údajov, aby ju paralyzovali. Informovala o tom stanica Sky News.

Banka zdôraznila, že všetky jej systémy fungujú v normálnom režime a údaje klientov spoľahlivo chráni. V dôsledku protiopatrení počítačových technikov však môže dôjsť k dočasným výpadkom v prevádzke bankových aplikácií a internetovej verzie VTB. Banka dodala, že útok DDoS mal útočník vopred naplánovaný.

Ako informovala spravodajská televízia Sky News, časť klientov banky hlásila, že sa nemôže dostať do mobilnej aplikácie ani na webovú stránku banky.

Aj keď väčšia časť útokov podľa VTB prichádzala zo zahraničných segmentov internetu, niektoré sa vygenerovali z ruských IP adries. Tie mohli byť zapojené do kybernetického podvodu. Banka má v úmysle odovzdať ruské IP adresy orgánom činným v trestnom konaní.

Po invázii ruskej armády na Ukrajinu sa terčom podobných počítačových útokov stalo už viacero vládnych subjektov a štátnych spoločností v Rusku, medzi nimi aj webové stránky Kremľa, leteckej spoločnosti Aeroflot a sporiteľne Sberbank.

Banka VTB , podobne ako niekoľko ďalších ruských bánk, podlieha medzinárodným sankciám uvaleným na Rusko z dôvodu rozpútania vojny na Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet