Na hlavný obsah

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa očkovanie novými vakcínami proti COVID-19

Spustia ho od pondelka 30. januára.

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa očkovanie novými vakcínami proti COVID-19
Ilustračná snímka injekčnej striekačky. Foto: Unsplash

Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie novými vakcínami od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech.

Očkovanie sa spustí od pondelka 30. januára 2023 vo vybraných vakcinačných centrách. Prihlásiť sa na očkovanie týmito vakcínami bude možné od štvrtka 26. januára 2023 cez webovú stránku korona.gov.sk alebo prostredníctvom telefonátu na callcentrum NCZI (+ 421 2 32 35 30 30). Naďalej je možné využiť aj očkovanie bez registrácie.

Zoznam vakcinačných centier spolu s rozpisom sú zverejnené a pravidelne aktualizované na stránke MZ SR. Rezort zdravotníctva upozorňuje, že adaptované vakcíny (vrátane vakcíny VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur) nemôžu byť podané ako základná očkovacia schéma.

Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie základnej schémy – teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Aké vakcíny sú dostupné?

VidPrevtyn Beta pre osoby staršie ako 18 rokov, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 pre osoby staršie ako 18 rokov a Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 pre deti vo veku 5 až 11 rokov budú dostupné iba ako posilňujúce dávky. To znamená, že ich možno podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 možno podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR. A to vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen), Sputnik V, alebo Nuvaxovid.

Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 bude náhradou za Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1. Takže po spustení verzie BA.4-5 sa bude očkovať iba touto novšou verziou a verzia BA.1 sa už nebude podávať.

VidPrevtyn Beta možno podať (kombinovať) iba po predošlej dávke vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna), JCOVDEN (Janssen), Vaxzevria (AstraZeneca) alebo Sputnik V. VidPrevtyn Beta nemožno podať, ak bola ako predošlá dávka podaná vakcína Nuvaxovid (Novavax).

Comirnaty pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 roky bude dostupná iba ako základná očkovacia schéma v podobe troch dávok. Druhá dávka sa odporúča aplikovať 3 týždne po prvej dávke, tretia dávka minimálne 8 týždňov po druhej dávke.

Očkovanie je bezplatné

MZ pripomína, že očkovanie je najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19 a štát ho každému záujemcovi poskytuje bezplatne. COVID-19 stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví. Najlepším spôsobom prevencie pred týmto rizikom je očkovanie.

Štát zabezpečil bezplatné očkovanie pre všetkých občanov na území SR. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že je už len na zodpovednosti každého občana chrániť svoje vlastné zdravie.

Odborníci tiež odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú pravidelné a intenzívne vetranie, domáce testovanie pri príznakoch ochorenia alebo po návšteve hromadného podujatia, či dôkladné umývanie rúk.

Odporúčajú tiež používanie respirátora na hromadných podujatiach alebo pri cestovaní verejnou dopravou a podobne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko