Na hlavný obsah

Oscarový filmový režisér Steven Soderbergh oslavuje okrúhlych 60 rokov

Jeho filmy dokázali pritiahnuť do kín davy divákov.

Oscarový filmový režisér Steven Soderbergh oslavuje okrúhlych 60 rokov
Americký režisér Steven Soderbergh. Foto: TASR/AP

Len máloktorý európsky či americký filmový tvorca sa dokáže tak dokonale pohybovať medzi komerciou a umeleckým filmovým experimentom ako Steven Soderbergh. Držiteľ Oscara z roku 2000 za film Traffic (Traffic – Nadvláda gangov, 2000).

Jeho v súčasnosti už kultový film Sex, lies and Videotape (Sex, lži a video, 1989) ocenili v roku 1989 na filmovom festivale vo francúzskom Cannes Zlatou palmou. Cenu získal ako druhý najmladší režisér v histórii.

Americký režisér a producent Steven Soderbergh v sobotu (14. 1.) oslávi 60. narodeniny. Prakticky počas celej svojej kariéry sa úspešne drží na poli nezávislej a komerčnej filmovej tvorby. Jeho filmy dokázali pritiahnuť do kín davy divákov.

Uznanie fanúšikov seriálov, ale aj filmových kritikov si vyslúžil jeho historický seriál The Knick (Knick: Lekári bez hraníc, 2014, 2015). Jeho dej sa odohráva v americkom New Yorku v roku 1900.

Ústrednou témou seriálu sú lekári pracujúci v Knickerbocker Hospital a zavádzajúci v tom čase pokrokové liečebné a diagnostické metódy. Seriál bol nominovaný na Cenu Emmy.

Začínal ako filmový strihač

Steven Soderbergh sa narodil 14. januára 1963 v americkom meste Atlanta. V hlavnom a najväčšom meste amerického štátu Georgia žil do siedmich rokov, kedy sa jeho rodina pre pracovné povinnosti otca presťahovala do americkej Louisiany.

Ako pätnásťročný patril k členom stredoškolskej filmovej spoločnosti, v ktorej sa venoval nakrúcaniu 16 milimetrových krátkych filmov. Po skončení strednej školy odišiel do amerického Los Angeles, kde pracoval ako filmový strihač v Hollywoode.

Na snímke americký režisér Steven Soderbergh.
Na snímke americký režisér Steven Soderbergh.Foto: TASR/AP

Pozornosť si získal Soderbergh už svojím prvým veľkým projektom, hudobným dokumentom Yes: 9012 Live (1986), ktorý bol záznamom turné skupiny Yes. Po tomto nečakanom úspechu sa pustil do svojho filmového debutu Winston (1987), ktorý v roku 1989 prepracoval do filmu Sex, lži a video.

Vďaka tomuto filmu a oceneniu Zlatá palma sa ako 20 ročný mladík zaradil medzi uznávaných filmových režisérov.

Experimentálny filmár

V roku 1991 sa Soderbergh filmom Kafka, v ktorom sa v hlavnej úlohe predstavil Jeremy Irons, predstavil ako aj experimentálny filmár. Po ňom nasledovala pôsobivá a citlivá snímka King of the Hill z roku 1993.

Ďalšie pochvaly hlavne od filmových kritikov dostal za filmy Gray’s Anatomy (1996), Schizopolis (1996) a za experimentálnu snímku The Limey (Angličan, 1999).

Prelomovým rokom v kariére Soderbergha bol rok 2000. Nielenže uviedol na filmový trh divácky úspešný film Erin Brokovich (Erin Brokovichová), ale za film Traffic (Traffic – Nadvláda gangov) získal Oscara.

Režisér Steven Soderbergh drží Oscara za najlepšiu réžiu za film Traffic - Nadvláda gangov.
Režisér Steven Soderbergh drží Oscara za najlepšiu réžiu za film Traffic – Nadvláda gangov.Foto: TASR/AP

Filmom Out of Sight (Zakázané ovocie, 1998) sa začala Soderberghova dlhoročná a úspešná spolupráca s americkým hercom Georgeom Clooneym, s ktorým založil producentskú spoločnosť Section Eight, ktorá je dcérskou firmou filmovej spoločnosti Warner Bros.

Dannyho jedenástka a Solaris

Z ich spolupráce sa zrodili komerčne úspešné filmy Ocean’s Eleven (Dannyho jedenástka, 2001), Ocean’s Twelve (Dannyho dvanástka, 2004), Ocean’s Thirteen (Dannyho trinástka, 2007), ale napríklad aj umelecky ambicióznejší film Solaris (2002). Vo všetkých filmoch hlavné postavy stvárnil George Clooney.

Svoj nesporný režisérsky talent pretavil Soderbergh aj do životopisných filmov. O najznámejšom argentínskom revolucionárovi 20. storočia Che Guevarovi nakrútil dvojdielny film Che: Part One (Che Guevara: Revolúcia, 2008) a Che: Part Two (Che Guevara: Partizánska vojna, 2008). V hlavnej úlohe sa predstavil americký herec Benicio del Toro.

Na snímke zľava scenárista Scott Thorson, režisér Steven Soderbergh, herec Michael Douglas, producent Jerry Weintraub, herec Matt Damon a Richard Lagravanese.
Na snímke zľava scenárista Scott Thorson, režisér Steven Soderbergh, herec Michael Douglas, producent Jerry Weintraub, herec Matt Damon a Richard Lagravanese.Foto: TASR/AP

Život niekdajšieho úspešného amerického pianistu a zabávača Valetina Liberaca prerozprával vo filme Behind the Candelabra (Liberace!, 2013). Získal Zlatý glóbus za najlepší televízny film.

Film s Michaelom Douglasom v hlavnej úlohe mohol mať oscarové ambície, ale v čase jeho uvedenia Americká filmová akadémia stále prehliadala diela vytvorené pre filmové plátno.

V roku 2018 pripravil so spoločnosťou HBO televízny seriál Mosaic. Ide o príbeh založený na prípade vraždy populárnej autorky a ilustrátorky detských kníh Olivie Lakeovej.

V rovnakom roku prišiel s filmovým hororovým trilerom Unsane. Mladú ženu v ňom nedobrovoľne umiestnia do psychiatrickej liečebne, kde ju konfrontujú s jej najväčším strachom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet