Na hlavný obsah

V málo rozvinutých okresoch vzniknú centrá zdieľaných služieb. Samosprávy na to dostanú 11 miliónov eur

Vzniknúť by malo 22 takýchto centier.

V málo rozvinutých okresoch vzniknú centrá zdieľaných služieb. Samosprávy na to dostanú 11 miliónov eur
Podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková. Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerstvo vnútra (MV) SR vyhlásilo výzvu na vznik centier zdieľaných služieb. Z plánu obnovy pôjde na tento účel viac ako 11 miliónov eur.

Centrá majú pomáhať združovať kapacity na miestnej úrovni pri poskytovaní základných verejných služieb občanom. Výzvu štát určil pre obce v najmenej rozvinutých okresoch. Vo štvrtok (29 .6.) o tom informovali podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková a štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

„Cieľom tejto výzvy je prvýkrát v histórii Slovenska poskytnúť samosprávam finančné prostriedky na to, aby mohli skvalitniť svoje služby v regióne. Výsledkom bude 22 centier zdieľaných služieb, ktoré budú môcť na jednom mieste poskytovať služby, ktoré majú poskytovať samosprávy,“ uviedol Oparty.

Výzva na zriadenie centier zdieľaných služieb sa určila pre najmenej rozvinuté okresy v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

„Je to podpora hlavne menších obcí, ktoré môžu využiť tieto prostriedky na to, aby si zabezpečili či už rekonštrukciu priestorov, technické vybavenie alebo aj projektový manažment, aby vedeli poskytovať lepšie služby pre občanov,“ skonštatovala Vašáková.

Centrá spolufinancovať nemusia

Na centrá zdieľaných služieb je z plánu obnovy vyčlenených viac ako 11 miliónov eur. Pre jedno centrum alokovali sumu maximálne 500-tisíc eur bez DPH.Projekty nemusia samosprávy spolufinancovať.

V rámci výzvy sa nestanovil termín, dokedy musia žiadatelia o poskytnutie finančných prostriedkov požiadať. Centrá zdieľaných služieb sa však zrealizovať do konca budúceho roka.

V obci Jesenské sa vo štvrtok uskutočnilo aj stretnutie so starostami a starostkami obcí v okrese Rimavská Sobota. Aj na základe diskusie so samosprávami Vašáková verí, že o financie na centrá zdieľaných služieb budú mať obce záujem.

„Roztrieštenosť obcí je veľký problém pri poskytovaní kvalitných služieb občanom. Práve táto výzva môže prispieť k tomu, že kvalita služieb sa zvýši a zároveň sa posilní aj administratíva na úrovni regiónov,“ uviedla Vašáková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny