Na hlavný obsah

Maturanti majú čoraz väčšie sklony k sebapoškodzovaniu. Prezrádza to štatistika internetovej poradne

Ide o pätinu z nich.

Maturanti majú čoraz väčšie sklony k sebapoškodzovaniu. Prezrádza to štatistika internetovej poradne
Na ilustračnej snímke študenti. Foto: TASR/František Iván

Sebapoškodzovaním trpí 19 percent maturantov, ktorí kontaktujú IPčko. Za posledný polrok zaznamenali nárast sebapoškodzovania o 30 percent a o 31 percent narástli aj myšlienky na samovraždu.

Vyplýva to z polročnej štatistiky služieb psychologickej pomoci občianskeho združenia IPčko, ktorú uverejnili na svojej domovskej stránke. O 71 percent narástli aj kontakty pri bezprostrednej samovražednej úzkosti.

Dáta, ktoré združenie prekvapili sú napríklad 170 percentný nárast poruchy príjmu potravy či 220 percentný nárast kontaktov o internetových fenoménoch.

IPčko ďalej zaznamenalo 18 percentný nárast kontaktov o LGBT+ témach. „Popri rozhovoroch o iných témach sa často ako ventil a dôvody životných ťažkostí objavujú aj hoaxy a dezinformácie, napríklad tri percentá z ľudí, ktorí nás kontaktujú s inými ťažkosťami, veria, že ich problémy sú spojené „s čipovaním pri testovaní na COVID-19”, deväť percent ľudí spomína Rusko ako obeť vojny, čím sú spôsobené ďalšie svetové a slovenské problémy a 11 percent ľudí nenávistne vyjadruje svoje pocity a myšlienky voči LGBT+ menšine,“ vysvetlilo združenie.

Čísla pribúdajú

Za posledný polrok občianske združenie IPčko pomáhalo o 28 percent viac. Spolu uskutočnilo takmer 97-tisíc pomáhajúcich a krízových komunikácií.„Toto číslo je aj dôkazom, že pomoc potrebuje a hľadá stále viac ľudí, že sa nám darí aspoň trošku zaplátať systémové diery nedostatku psychologických služieb pomoci,“ uviedlo združenie.

Aktuálne v IPčku pôsobí viac ako 120 vyškolených psychológov, sociálnych pracovníkov a špeciálnych pedagógov. Pomoc aktuálne poskytujú v dvoch jazykoch – v slovenskom a ukrajinskom.

IPčko tiež informovalo, že pre nedostatok finančnej podpory museli koncom marca ukončiť prevádzku špecializovanej linky pomoci pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím s názvom Dobrá linka, čo spôsobilo 93 percentný pokles kontaktov, kde sa spomína telesné postihnutie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko