Na hlavný obsah

Či Poľsko v budúcnosti obnoví dodávky zbraní Ukrajine, sa uvidí, vyhlásil poľský minister

Poľsko patrí k najvýznamnejším podporovateľom Ukrajiny.

Či Poľsko v budúcnosti obnoví dodávky zbraní Ukrajine, sa uvidí, vyhlásil poľský minister
Poľský minister pre správu štátnych aktív Jacek Sasin. Foto: ČTK/PAP/Piotr Nowak

Poľsko nedodáva zbrane Ukrajine v súčasnosti, ako to bude v budúcnosti, sa uvidí. Rádiu Plus to vo štvrtok (21. 9.) povedal poľský minister pre správu štátnych aktív Jacek Sasin, ktorý reagoval na otázku ohľadom vyjadrenia premiéra Mateusza Morawieckého.

Ten o deň skôr uviedol, že jeho krajina už nedodáva Ukrajine výzbroj. Poľsko patrí k najvýznamnejším podporovateľom Ukrajiny, ktorá sa už vyše roka a pol bráni ruskej invázii. Varšava a Kyjev sa však ocitli v spore kvôli zákazu dovozu ukrajinského obilia do Poľska.

„V tejto chvíli je to tak, ako povedal premiér, v budúcnosti uvidíme,“ povedal Sasin súkromnej rozhlasovej stanici Radio Plus podľa agentúry Reuters. Vyjadril sa tak deň po tom, ako šéf poľskej vlády Morawieckij televízii Polsat News oznámil, že Varšava už na Ukrajinu neposiela žiadne zbrane, pretože teraz zbraňami vybavuje vlastnú armádu.

„Ukrajina sa bráni beštiálnemu ruskému útoku a ja túto situáciu chápem, avšak, ako som povedal, budeme našu krajinu chrániť. Už nedodávame výzbroj na Ukrajinu, pretože teraz vyzbrojujeme Poľsko, „citovala Morawieckého v príspevku na sociálnej sieti X jeho kancelária.

Jeho slová zazneli po tom, ako si poľské ministerstvo zahraničia predvolalo ukrajinského veľvyslanca na protest proti výrokom prezidenta Volodymyra Zelenského po rozhodnutí Varšavy predĺžiť embargo na ukrajinské obilie. Zelenskyj na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku „európskym priateľom“ kvôli predĺženiu embarga vyčítal predstieranie solidarity a nepriame napomáhanie Moskve.

Ukrajinská diplomacia v reakcii na poľský protest vyzvala Varšavu, aby sa oslobodila od emócií a začala konštruktívne rokovať o riešení sporu. Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilia zdôvodňuje snahou ochrániť vlastných poľnohospodárov, ktorí by inak museli čeliť lacnejšej produkcii z Ukrajiny.

Pokračujú v embargu

Poľsko, Slovensko a Maďarsko sa rozhodli pokračovať v embargu na dovoz ukrajinského obilia pred niekoľkými dňami. Urobili tak aj napriek tomu, že Európska komisia, ktorá pôvodne s časovo obmedzeným zákazom dovozu ukrajinských plodín do niektorých členských krajín EÚ súhlasila, v piatok (15. 9.) rozhodla o ukončení tohto režimu.

Ukrajina kvôli tomu na trojicu krajín podala sťažnosť u Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Obchodný spor následne prerástol v diplomatickú roztržku medzi Ukrajinou a Poľskom, ktoré je inak blízkym spojencom Kyjeva v jeho boji proti ruskej vojenskej agresii. Varšava Kyjevu odovzdala značnú časť svojej výzbroje.

Poľsko však tiež v polovici októbra čakajú kľúčové parlamentné voľby a vláda sa snaží udržať si hlasy vidieka, ktorý v skorších voľbách hlasoval prevažne za vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS). Strana sa zároveň stala terčom kritiky krajnej pravice za to, že sa podľa nej vláda príliš podriaďuje Ukrajine, poznamenal Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet