Na hlavný obsah

Kremeľ reaguje na slovenské voľby: Je absurdné označovať stranu Smer za proruskú

Zahraničné médiá vidia vládu Smeru ako výzvu pre NATO.

Kremeľ reaguje na slovenské voľby: Je absurdné označovať stranu Smer za proruskú
Ilustračný obrázok - Pohľad na Veľký Kremeľský palác v Moskve. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slovenskú stranu Smeru-SD je absurdné označovať za proruskú. Vyhlásil to v pondelok (2. 10.) hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na víťazstvo Smeru-SD v predčasných parlamentných voľbách. Informuje o tom agentúra AFP.

„V súčasnosti sa stretávame so situáciou, keď akéhokoľvek politika v Európe, ktorý má tendenciu myslieť na suverenitu svojej krajiny, ktorý chráni záujmy svojej krajiny, ihneď označujú za proruského. Je to však absurdné,“ povedal Peskov pre novinárov v reakcii na výsledky slovenských volieb.

Viacerá zahraničné médiá v reakcii na výsledok slovenských parlamentných volieb uviedli, že vláda na čele so Smerom-SD by mohla predstavovať výzvu pre NATO a ohroziť vojenskú pomoc SR pre Ukrajinu. BBC označila Smer-SD za populistickú promoskovskú stranu. Ako o populistickej strane píše o nej aj agentúra AFP.

Fico v nedeľu (1. 10.) po voľbách uviedol, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa meniť nebude. Smer-SD podľa neho v prípade zostavovania vlády urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam vo vojne na Ukrajine. Strana je podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove Ukrajinu. Na vyzbrojovanie má však iný názor.

Do Národnej rady SR voliči posunuli sedem politických subjektov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu uviedla, že v pondelok poverí zostavením vlády víťaza volieb. Smer-SD avizoval, že rokovania o zostavení vlády začne až po poverení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko