Na hlavný obsah

Británia bude mať nového ministra zahraničných vecí. Stane sa ním bývalý premiér krajiny

Je nezvyčajné, aby expremiér získal vo vláde dôležitý ministerský post, uvádza AP.

Británia bude mať nového ministra zahraničných vecí. Stane sa ním bývalý premiér krajiny
Na snímke David Cameron. Foto: Profimedia

Novým ministrom zahraničných vecí bude expremiér David Cameron, oznámila v pondelok (13. 11.) britská vláda. Doterajší šéf britskej diplomacie James Cleverly zasadne na uvoľnený post po ministerke vnútra. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Britský premiér Rishi Sunak odštartoval v pondelok zmeny vo vládnom kabinete odvolaním doterajšej ministerky vnútra Suelly Bravermanovej.

Britská vláda uviedla, že Cameron bude vymenovaný do nevolenej hornej komory britského parlamentu, Snemovne lordov. Podľa agentúry AP je veľmi nezvyčajné, aby bývalý premiér získal vo vláde dôležitý ministerský post.

Sunak čelil tlaku na odvolanie Bravermanovej po tom, čo minulý týždeň nezvyčajne tvrdo kritizovala londýnsku Metropolitnú políciu. Policajti podľa nej ignorovali porušenia zákona zo strany „propalestínskych davov“. Ľudí v uliciach vyzývajúcich na prímerie v Pásme Gazy označila za „nenávistných demonštrantov“.

Cameron bol britským premiérom v rokoch 2010 až 2016. Z funkcie odstúpil po úspechu odporcov členstva v Európskej únii v referende, ktoré viedlo k brexitu – vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet