Na hlavný obsah

Island vyhlásil stav núdze: Po sérií zemetrasení a obavy z erupcie sopky nariadil preventívnu evakuáciu

Je obava, že pod zemou sa nachádza veľké množstvo magmy, ktorá by sa mohla dostať na povrch.

Island vyhlásil stav núdze: Po sérií zemetrasení a obavy z erupcie sopky nariadil preventívnu evakuáciu
Sopečné divadlo na Islande láka zvedavcov z celého sveta. Foto: Profimedia

Island vyhlásil stav núdze po tom, čo séria zemetrasení vyvolala obavy z erupcie sopky. Úrady nariadili preventívnu evakuáciu tisícom obyvateľov juhozápadného mesta Grindavík. Informuje o tom server spravodajskej televízie BBC.

Islandský meteorologický úrad (IMO) uviedol, že sa obáva, že pod zemou sa nachádza veľké množstvo magmy, ktorá by sa mohla dostať na povrch. V okolí sopky Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes boli v posledných týždňoch zaznamenané tisíce otrasov.

Vo štvrtok (9. 11.) úrady kvôli zvýšenej seizmickej aktivite v oblasti uzavreli geotermálne kúpele Modrá lagúna, ktoré sú najväčšou turistickou atrakciou krajiny. Od konca októbra bolo na juhozápade Islandu zaznamenaných viac ako 20 000 otrasov.

Islandský úrad pre civilnú ochranu uviedol, že sa rozhodol pre evakuáciu, pretože IMO nemôže vylúčiť, že magmatický tunel, ktorý sa v súčasnosti tvorí, by mohol dosiahnuť do Grindavíku. Vyzval preto obyvateľov, aby opustili mesto. Zdôraznil, že evakuácia nie je núdzová, ale preventívna.

Obyvatelia preto majú zachovať pokoj, pretože je dostatok času a nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Všetky cesty do mesta s približne 4 000 obyvateľmi sú uzavreté s výnimkou núdzových, aby bol zabezpečený plynulý tok dopravy.

IMO v piatkovom (10. 11.) vyhlásení uviedol, že sa výrazne zmenila seizmická aktivita a otrasy sa počas dňa presunuli smerom ku Grindavíku. Magma sa pravdepodobne rozšírila pod mesto a nie je možné presne určiť či a kde sa môže vynoriť.

Island je jedným z najaktívnejších regiónov na svete. Nachádza sa tu približne 30 aktívnych vulkanických lokalít.

Výbuchy sopky na polostrove Reykjanes zaznamenali v rokoch 2021, 2022 a tento rok v lete. Vo všetkých prípadoch im predchádzali dlhšie série zemetrasení. Pri žiadnej z týchto erupcií neboli ohrozené obývané oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet