Na hlavný obsah

Ďalší vedecký úspech: Nový typ antibiotík ničí aj odolné baktérie

Liek skúmajú vedci zo Švajčiarka.

Ďalší vedecký úspech: Nový typ antibiotík ničí aj odolné baktérie
Ilustračná snímka. Foto: Pixabay

Skupina vedcov švajčiarskej farmaceutickej firmy Roche skúma sľubný objav novej triedy antibiotík, ktoré fungujú aj proti ťažko liečiteľným infekciám spôsobeným veľmi odolnými baktériami. O výsledkoch štúdie lieku s názvom Zosurabalpin informoval časopis Nature.

Podľa odborníkov nová látka dokáže ničiť baktérie Acinetobacter baumannii, ktoré si vypestovali rezistenciu proti mnohým známym a zvyčajne užívaným antibiotikám. Preto ich mnohí považujú za veľkú hrozbu.

Kmene baktérií Acinetobacter baumannii sa vyskytujú bežne v prírode a pre zdravého človeka nepredstavujú žiadne riziko. Vyvolávajú však zápaly pľúc, sepsy či zápaly u oslabených alebo starších jedincov. Problémy spôsobujú najmä v nemocniciach.

Baktérie známe aj pod skratkou Crab majú odolnosť proti bežným antibiotikám. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ich preto považuje za jedny z najnebezpečnejších patogénov.

„Baktérie Crab sú častou príčinou infekcií v nemocniciach, najmä u ľudí na ventilátoroch. Tento patogén nie je nijako agresívny, ale je odolný voči mnohým rôznym antibiotikám, takže liečba je veľmi ťažká,“ povedal denníku The Guardian mikrobiológ Andrew Edwards z univerzity Imperial College.

„Sľubný objav“

Podľa Edwardsa ide o sľubný nový objav. A to vzhľadom na to, že baktéria Crab patrí do skupiny tak zvaných gramnegatívnych baktérií, ktoré odolávajú antibiotikám vďaka bunkovej stene tvorenej lipopolysacharidmi (LPS).

„LPS umožňujú baktériám prežívať aj v nepriateľskom prostredí a ustáť nápor imunitného systému,“ uviedol jeden z autorov štúdie nového lieku Michael Lobritz. Podľa neho látka baktériám bráni v ukladaní LPS v bunkovej stene, a tým ich ničí.

„Prvýkrát sme objavili niečo, čo funguje týmto spôsobom, takže ide o jedinečnú záležitosť čo do chemického zloženia aj mechanizmu účinku,“ dodal.

Žiadne nové antibiotikum proti gramnegatívnym batériám nebolo na trh uvedené už pol storočia. Roche zatiaľ účinky Zosurabalpínu skúma v laboratóriu na myšiach. Ďalší postup lieku smerom k testom na ľuďoch a schválenia ale môže byť veľmi ťažký, upozornil The Guardian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet