Na hlavný obsah

Kamióny s pomocou stáli príliš blízko k tankom: Palestínčania sa k nim rozbehli, Izraelčania začali strieľať. Hlásia množstvo obetí

Izrael podľa USA zabil už viac ako 25-tisíc palestínskych žien a detí.

Kamióny s pomocou stáli príliš blízko k tankom: Palestínčania sa k nim rozbehli, Izraelčania začali strieľať. Hlásia množstvo obetí
Dav tisícov Palestínčanov sa rozbehol ku kamiónom, keďže sa však priblížil aj k tankom, vojaci začali strieľať. (Ilustračná fotografia) Foto: TASR/AP

Na najmenej 104 mŕtvych a 750 zranených stúpol počet obetí štvrtkového (29. 2.) izraelského útoku na dav Palestínčanov, ktorí sa ponáhľali v meste Gaza ku kamiónom s humanitárnou pomocou. Tvrdí to miestne ministerstvo zdravotníctva ovládané hnutím Hamas, informuje o tom agentúra AFP.

Hovorca ministerstva uviedol, že stovky ľudí boli zabité a zranené „guľkami okupačných síl“ na kruhovom objazde na západe mesta Gaza. Incident nazval „masakrom“. 

Nemenovaný svedok povedal, že kamióny s humanitárnou pomocou sa dostali príliš blízko k izraelským armádnym tankom. Dav tisícov Palestínčanov sa ku kamiónom rozbehol, keďže sa však priblížil aj k tankom, vojaci začali strieľať.

Izraelskí predstavitelia túto informáciu potvrdili. Jeden z nich uviedol, že vojaci považovali Palestínčanov za hrozbu. Hovorca kancelárie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však uviedol, že mnohé z obetí zrazili samotné kamióny s humanitárnou pomocou, pričom nápor Palestínčanov sa snažil rabovať ich náklad.

Humanitárne organizácie zintenzívnili v ostatnom čase svoje varovania pred katastrofálnou situáciou a hladomorom hroziacim najmä na severe Pásma Gazy. AFP pripomína, že na severe tejto palestínskej enklávy už došlo k rabovaniu kamiónov s humanitárnou pomocou. Tamojší obyvatelia sa v snahe utíšiť svoj hlad uchýlili aj ku konzumácii krmiva pre zvieratá či lístia.

USA o počte zabitých žien a detí

Americký minister obrany Lloyd Austin vo štvrtok (29. 2.) uviedol, že Izrael od útoku militantnej skupiny Hamas zo 7. októbra minulého roka zabil viac ako 25-tisíc palestínskych žien a detí. Informuje o tom AFP.

„Je to viac ako 25-tisíc,“ povedal Austin kongresmanom po otázke o počte zabitých žien a detí. Dostal ju počas výpovede pred výborom Snemovne reprezentantov USA pre ozbrojené sily.

Množstvo palestínskych obetí

Hamasom ovládané ministerstvo zdravotníctva v Gaze vo štvrtok oznámilo, že počet palestínskych obetí vojny v Pásme Gazy od 7. októbra prekročil už 30-tisíc.

Mesto Gaza a sever palestínskej enklávy boli prvými cieľmi útokov izraelskej armády v odvete za útok Hamasu na Izrael 7. októbra. Teroristi zabili takmer 1200 ľudí, z toho asi 700 civilistov. Do Pásma Gazy zavliekli viac než 240 rukojemníkov.

Izrael, odhodlaný vojensky poraziť Hamas, vyzval civilistov žijúcich na severe Pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh. Sever bol do veľkej miery zničený, ostáva takmer izolovaný od zvyšku enklávy a prúdi tam len málo humanitárnej pomoci.

Podľa humanitárnych organizácií je problém dopraviť pomoc aj do ďalších oblastí. Izraelská armáda v ostatnom čase operuje aj v južnej časti pásma. Podľa Organizácie Spojených národov približne štvrtina z 2,3 milióna Palestínčanov je vystavená hladu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet