Na hlavný obsah

Priniesť viac peňazí do kultúry by mohol sponzorský zákon. Je jednou z priorít ministerstva

Sponzoring v kultúre umelci vítajú.

Priniesť viac peňazí do kultúry by mohol sponzorský zákon. Je jednou z priorít ministerstva
Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Priniesť viac peňazí do oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu by mohol sponzorský zákon. Je jednou z priorít rezortu kultúry v legislatívnej oblasti v roku 2024. Umelci zákon vítajú a zhodujú sa na ňom aj politici.

Podnikatelia, ktorí investujú do kultúry, prispievajú k jej udržaniu. Na Slovensku však zatiaľ nemáme samostatnú legislatívu zameranú na sponzoring v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

Pomohol by sponzoring kultúre na Slovensku? Na to sa v Správach RTVS pýtala odborníkov redaktorka Andrea Šuvadová:

„Zámerom prijatia zákona o sponzorstve v kultúre a kreatívnom priemysle je zvýšiť mieru súkromných finančných prostriedkov v kultúre a kreatívnom priemysle,“ povedala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Dominantným zdrojom príjmov pre neštátnu kultúru sú stále vlastné príjmy. Sponzoring v kultúre umelci vítajú.

Príjem z lístkov je malá časť podpory

„Festival, ktorý ja robím, Konvergencie a mnoho iných festivalov, nemá na Slovensku možnosť byť ziskový. Výdaje sú stále väčšie ako zdroj príjmov. Toto by nám uľahčilo život. Pre nás je príjem z lístkov len malá časť našej podpory, a preto potrebujeme podporu z verejných zdrojov. Toto by nám uľahčilo život,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták.

Príjmy v kultúre a kreatívnom priemysle bez očakávanej protihodnoty na Slovensku takmer neexistujú. Zákon má priniesť sponzorom výhody zo strany štátu. Začalo ho pripravovať už predošlé vedenia rezortu.

„Súkromný sektor by pri podpore kultúry mohol mať daňové úľavy. Mohlo by to motivovať finančný podiel súkromného sektora na rozvoj kultúry,“ podotkla bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová.

Režisér Juraj Štepka vysvetlil, že štát je jedna forma financovania. „Súkromný sektor, ktorý nevie nijakým iným spôsobom zvýhodniť svoje daňové zaťaženie, by si cez toto financovanie neštátnej kultúry mohol následne uplatniť výhody v daňovom odvode. A to je podľa mňa veľmi dôležitá vec a hrozne tomu tlieskam, aj všetci umelci, ktorí z toho vedia nielen ťažiť, ale aj robiť veľmi pekné veci,“ dodal.

Vyššia miera sponzoringu by podľa Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030 priniesla vytvorenie konkurenčného prostredia, v ktorom budú subjekty v kultúre a kreatívnom priemysle súťažiť o sponzorstvo, čím sa zvýši tlak na zvyšovanie kvality a spoločenskej relevantnosti poskytovaných služieb.

Podpora je v koalícii i opozícii

Možnosť zvýhodniť sponzoring v kultúre má podporu v koalícii aj opozícii. Zatiaľ funguje iba v športe.

„Je to zákon, ktorý kultúre iste pomôže. Bude otázne, ako bude vyriešené odpisovanie, ale dúfam, že na tom sa v parlamente dohodneme,“ povedal člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek s tým, že najdôležitejší bude postoj ministerstva financií.

„Kultúra by nemala byť viazaná na nikoho, už vôbec nie na politiku. Mala by ostať slobodná, lebo to ju robí niečím, čo je trvácne a tu pomôže sponzorský zákon,“ povedal Štepka.

Medzi prioritami rezortu kultúry je okrem prijatia zákona o sponzorstve v kultúre aj novela zákona o štátnom jazyku a reforma Matice slovenskej.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko