Na hlavný obsah

Náhradou za zrušené detské pohotovosti by mohli byť tzv. doplnkové body

Rezort zdravotníctva chce naďalej rokovať aj so samosprávou.

Náhradou za zrušené detské pohotovosti by mohli byť tzv. doplnkové body
Budova urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) chce o rušení detských ambulantných pohotovostí naďalej rokovať aj so samosprávou. Pripustila i možné zriadenie doplnkových bodov. Rokovať by sa malo aj o skrátení ordinačných hodín pohotovostí.

Ako deklarovala po pondelkovom (18. 3.) stretnutí so zástupcami pediatrov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), cieľom rezortu je zachovať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť i pri poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby.

„V dohľadnej dobe, možno po Veľkej noci alebo v lehote niekoľkých týždňov, budeme iniciovať stretnutie so zástupcami nielen ZMOS. Rovnako tak aj s pätnástimi primátormi miest, kde by sa mali zrušiť pevné body ambulantnej pohotovostnej služby a zároveň aj so zástupcami samosprávnych krajov,“ poznamenala šéfka rezortu.

Ministerstvo bude podľa nej hľadať riešenia, ako zachovať kontinuitu a dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby tzv. doplnkovými bodmi.

Riešeniam po zrušení detských pohotovostí sa v reportáži v Správach RTVS venovala redaktorka Veronika Čokinová:

Kompromisné riešenie

Zriadenie doplnkových bodov s kratšími ordinačnými hodinami v lokalitách, kde majú ambulantné pohotovosti zaniknúť, by za kompromis považoval aj predseda ZMOS Jozef Božik.

„Je to istá cesta, akým spôsobom vyjsť v ústrety jednak tomu, že pediatrov je menej a tomu, aby sme aj my v jednotlivých lokalitách vedeli zabezpečiť aj tú pohotovostnú službu, najmä počas víkendov alebo popoludní v čase možnože do 17.00 alebo 18.00 h,“ dodal.

Spoločne so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elenou Prokopovou ocenili konštruktívnosť rokovania. Tá vysvetlila, že zmeny treba pre zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Skrátenie ordinačných hodín

Ministerka zároveň potvrdila, že rokovať sa má aj o skrátení ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach. „Pokiaľ nájdeme podporu a budeme rokovať aj s nemocnicami, tak ja si viem predstaviť, že predložíme návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantnej pohotovostnej služby do 20.00 h,“ podotkla.

V prípade, že by k skráteniu došlo, chce predstaviť riešenie, aby neprišlo k preťaženiu urgentov v nemocniciach. Odmietla však zvýšenie poplatkov.

Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko