Na hlavný obsah

Rusko po víťazstve Ukrajiny na Eurovízii zhodilo fosforové bomby na Azovstaľ

Tvrdia to ukrajinské zdroje.

Rusko po víťazstve Ukrajiny na Eurovízii zhodilo fosforové bomby na Azovstaľ
Na snímke ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra sa teší z víťazstva na 66. ročníku Eurovízie. Foto: TASR/AP

Rusko zhodilo fosforové bomby na oceliarne Azovstaľ v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Stalo sa tak po tom, čo Ukrajina v sobotu (14. 5.) večer zvíťazila v pesničkovej súťaži Eurovízia. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa v nedeľu (15. 5.) odvolala na ukrajinské zdroje.

„Na zem prišlo peklo. Do Azovstaľu,“ napísal na sociálnej sieti poradca starostu Mariupola Petro Andriuščenko. Zdieľal tiež video, na ktorom bol spomínaný útok zachytený. Na zázname vraj bolo vidieť aj delostreleckú paľbu.

Nápisy na bombách

Fosforové bomby sú zápalnou muníciou, ktorá sa pri kontakte s kyslíkom vznieti a spôsobí ničivé škody. Ich použitie v obývaných oblastiach sa na základe medzinárodného práva zakazuje.

Andriuščenko zverejnil aj fotografie znázorňujúce nápisy na bombách, ktoré naznačujú, že boli zhodené v reakcii na víťazstvo Ukrajiny na Eurovízii, píše AFP. Zdroj fotografií sa neuvádza, na munícii však bolo v ruštine napísané: „Kalusha, ako bolo požadované! Do Azovstaľu“. A po anglicky: „Pomôžte Mariupolu – Pomôžte Azovstaľu hneď teraz“, s dátumom 14. mája.

Boli to slová, ktoré vyslovil spevák ukrajinskej skupiny Kalush Orchestra počas výzvy z pódia po víťazstve v súťaži v talianskom Turíne.

Rusko z pesničkovej súťaže Eurovízia kvôli vojne na Ukrajine vylúčili, pripomína AFP. V obliehaných oceliarňach v Mariupole sa na základe tvrdení Ukrajiny nachádza približne 1 000 ľudí. Pokusy o ich záchranu sa ukázali ako komplikované, odmietajú sa však podriadiť ruským výzvam, aby sa vzdali.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet