Na hlavný obsah

Deväť nominácií na Oscara, dve premenil – búrlivák Spencer Tracy trpel depresiami

S Katharine Hepburnovou boli partnermi aj mimo filmového plátna.

Deväť nominácií na Oscara, dve premenil – búrlivák Spencer Tracy trpel depresiami
Spencer Tracy vo filme Looking for Trouble (1934). Foto: The Telegraph

Americký herec Spencer Tracy bol považovaný kritikmi i divákmi v polovici 20. storočia za najlepšieho herca Hollywoodu. Aj keď sa on sám nepovažoval za žiadneho krásavca, publikum dokázal zaujať nevtieravým humorom, úprimnosťou a mužnosťou.

Počas hereckej kariéry ho americká filmová akadémia deväťkrát nominovala na Oscara. Dvakrát toto ocenenie aj získal. V piatok (10. 6.) uplynulo 55 rokov od jeho úmrtia.

Spencer Tracy sa narodil 5. apríla 1900 v Milwaukee, štáte Wisconsin v Spojených štátoch. Ako malý sa často bil, v škole mal problémy, tak ho rodičia poslali do jezuitskej školy. Ovplyvnený jej atmosférou sa rozhodol pre dráhu kňaza.

Začala sa však prvá svetová vojna a Tracy narukoval k námorníctvu. Bojov sa priamo nezúčastnil, zaradili ho totiž do Northwesternskej vojenskej akadémie a neskôr študoval aj na Ripon College vo Wisconsine. Tu ho oslovilo dramatické umenie a rozhodol sa pre herectvo.

Spencer Tracy (31) vo filme Quick Millions (1931).
Spencer Tracy (31) vo filme Quick Millions (1931).Foto: The Museum of Modern Art – archív
Foto: The Museum of Modern Art – archív

Od roku 1922 študoval na americkej akadémii umení v New Yorku. Príležitostne dostával malé úlohy na Brodwayi. Pre film ho objavil režisér John Ford. Od roku 1930 začal pravidelne nakrúcať filmy v spoločnosti 20th Century Fox.

Ikonické herecké duo

V dobrodružných snímkach hrával gangstrov a drsných chlapíkov, pretože nevynikal fyzickou krásou. Zlom v jeho hereckej kariére nastal v roku 1935, keď podpísal zmluvu s MGM, lebo už v roku 1936 získal svoju prvú nomináciu na Oscara za film San Francisco.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa stal víťazom v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe za filmy Captains Courageous (Statoční kapitáni, 1937) a Boys Town (1938).

V 40. rokoch 20. storočia bol Tracy hlavnou hviezdou spoločnosti MGM. Spolu s hereckou kolegyňou Katharine Hepburnovou nakrútil najlepšie filmy svojej kariéry: Woman of the Year (Žena roku, 1942), Keeper of the Flame (1942), The Seventh Cross (Siedmy kríž, 1944), Without Love (1945), State of the Union (Vládne prehlásenie, 1948) či Adam’s Rib (Adamovo rebro, 1949).

Herci a partneri Spencer Tracy a Katherine Hepburnová vo filme Žena roka (1942).
Herci a partneri Spencer Tracy a Katherine Hepburnová vo filme Žena roka (1942).Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Z hereckej dvojice Tracy a Hepburnová sa stal divácky fenomén. Partnermi boli aj mimo plátna, napriek tomu, že Tracy bol ženatý a mal dve deti. S manželkou, tiež herečkou Louise Treadewellovou vydržal vo formálnom zväzku až do svojej smrti.

Počas manželstva ho postihlo viacero životných kríz, ktoré nezvládal a zaháňal ich alkoholom. Citové vypätie ho dohnalo k depresiám a chronickej nespavosti.

Od roku 1955 sa stal hercom na voľnej nohe, keďže mu skončila zmluva s spoločnosťou MGM. Postupne sa prepracoval do úloh charakterných intelektuálov: Bad Day at Black Rock (Čierny deň v Black rock, 1955), The Old Man and the Sea (Starec a more, 1958), Inherit the Wind (Kto seje vietor, 1960), alebo Judgment at Nuremberg (Norimberský proces, 1961).

Herec Spencer Tracy a spisovateľ Ernest Hemingway pri nakrúcaní adaptácie novely Starec a more 1956).
Herec Spencer Tracy a spisovateľ Ernest Hemingway pri nakrúcaní adaptácie novely Starec a more 1958).Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Zdravotné problémy

Začiatkom 60. rokov vážne ochorel a zahral si už iba v jednom filme Guess Who’s Coming to Dinner (Hádaj, kto príde na večeru, 1967). Zomrel 17 dní po natočení posledného záberu. Výkon v úlohe otca mu priniesol deviatu nomináciu (in memoriam) na Oscara.

Alkoholizmus, fajčenie, lieky a nadváha ho na prelome jeho 60 rokov zanechali v chatrnom zdravotnom stave. V 1963 ho hospitalizovali v súvislosti so záchvatom dýchavičnosti a diagnostikovali mu pľúcny edém. Od tohto momentu vyžadoval konštantnú opateru od Hepburnovej.

Spencer Tracy vo filme Hádaj, kto príde na večeru (1967).
Spencer Tracy vo filme Hádaj, kto príde na večeru (1967).Foto: imdb.com
Foto: imdb.com

V roku 1965 mu objavili vysoký krvný tlak a začal sa liečiť na cukrovku, ktorej liečbu predtým zanedbával. V tom istom roku takmer zomrel, keď mu po odstránení prostaty zlyhali obličky a upadol do kómy. Lekári to opisovali ako zázrak, keď sa na druhý deň zobudil.

Spencer Tracy zomrel 10. júna 1967 vo svojom dome v Beverly Hills v Kalifornii. Hepburnová vo svojej autobiografii uviedla, že si išiel do kuchyne po čaj, keď zrazu počula buchot. Tracyho našla ležať mŕtveho na zemi, zomrel na infarkt.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet