Na hlavný obsah

Potvrdenie o zotrvaní by polícia už nemala vydávať každému cudzincovi. Z povinnosti by sa mala stať iba možnosť

Dostať by ho nemali najmä tí, ktorí cez Slovensko iba migrujú.

Potvrdenie o zotrvaní by polícia už nemala vydávať každému cudzincovi. Z povinnosti by sa mala stať iba možnosť
Nelegálni migranti v Nových Zámkoch. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Polícia by už nemala vydávať potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi. Z povinnosti by sa mala stať iba možnosť. Dostávať by ho nemali najmä tí, ktorí cez Slovenskú republiku iba migrujú do iného štátu.

Vyplýva to z novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú v stredu (6. 9.) schválila vláda. Reaguje tak na zvyšujúcu sa nelegálnu migráciu.

V súčasnosti policajný útvar musí v určených prípadoch potvrdenie vydať štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorého sa pre prekážku jeho administratívneho vyhostenia nedá vyhostiť. Podľa rezortu to pôsobí ako „pull faktor“ (motivujúci faktor) na nelegálnych migrantov putujúcich po balkánskej trase.

Administratívne vyhostenie

Návrhom zákona sa tiež ustanovuje, kedy sa nezačne formálne správne konanie vo veci administratívneho vyhostenia. „Ide o prípady, keď sa rozhodnutie o administratívnom vyhostení nemôže reálne vykonať, napríklad z dôvodu prekážok administratívneho vyhostenia,“ vysvetlil predkladateľ. Cieľom je znížiť počet správnych konaní. Rovnako tak aj uvoľnenie kapacít na boj proti nelegálnej migrácii.

Administratívne vyhostenie by sa už viac nemalo odkladať počas trvania krízovej situácie. Opatrenie sa zaviedlo po vypuknutí pandémie COVID-19.

„V súčasnej dobe je pandemická situácia priaznivá a umožňuje cestovanie bez obmedzení. Z toho vyplýva aj zvýšený prílev cudzincov na naše územie a taktiež aj počet vydaných rozhodnutí o administratívnom vyhostení, ktoré sa však nedajú vykonať. Aj z tohto dôvodu je bez účelu a efektu naďalej odsúvať výkon administratívneho vyhostenia,“ zdôvodnil rezort.

Nelegálna migrácia rastie

Rezort vnútra zdôvodňuje potrebu opatrení pokračujúcim rastom nelegálnej migrácie. „V období od januára 2023 do júla 2023 bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 17 529 cudzincov, čo v porovnateľnom období roku 2022 predstavuje nárast o 15 611 zadržaných cudzincov,“ priblížil.

Naďalej dominuje nelegálna sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy, kde zaznamenali nárast o 1 062 percent, 16 934 zadržaných cudzincov.
Zákon má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko