Ruský kozmonaut Oleg Kononenko sa stal človekom, ktorý strávil najdlhší čas vo vesmíre. Informovala o tom v nedeľu (4. 2.) ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Kononenko (59) strávil vo vesmíre za svoju kariéru viac ako 878 dní a 12 hodín.
Doterajším držiteľom rekordu bol od roku 2015 Kononenkov krajan Gennadij Padalka, pripomína agentúra AP. Padalka vo vesmíre pobudol celkovo 878 dní, 11 hodín, 29 minút a 48 sekúnd.
Kononenko od roku 2008 podnikol päť letov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Agentúre TASS povedal, že každá cesta vyžadovala dôkladnú prípravu pre neustálu modernizáciu stanice. Avšak život kozmonauta je pre neho splneným detským snom.
„Lietam do kozmu, aby som robil to, čo milujem, a nie pre lámanie rekordov. Sníval som o tom, že sa stanem kozmonautom, usiloval som sa o to už od detstva. Tento záujem, akým je možnosť dostať sa do kozmu, žiť a pracovať na obežnej dráhe, ma motivuje k tomu, aby som s lietaním pokračoval,“ povedal Kononenko.
Jeho súčasná výprava na ISS sa začala vlani 15. septembra, keď odštartoval spoločne s astronautkou Loral O’Haraovou z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a s kolegom z Roskosmosu Nikolajom Čubom. Kononenko sa na konci tejto misie stane prvým človekom, ktorý vo vesmíre strávil tisíc dní.
Medzinárodná vesmírna stanica je jedným z posledných miest, kde Rusko a USA spolupracujú napriek ruskej invázii na Ukrajinu, pre ktorú sú vzťahy medzi oboma veľmocami najhoršie za posledné desaťročia. Koncom minulého decembra Roskosmos oznámil, že sa s NASA dohodol na predĺžení programu spoločných letov na ISS do roku 2025.