Na hlavný obsah

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa skončí, schválila to vláda

Skončí 15. septembra v ranných hodinách.

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa skončí, schválila to vláda
Na snímke predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Foto: TASR/Martin Baumann

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa skončí 15. septembra o 6.00 h. Návrh na jej odvolanie schválila v stredu (13. 9.) vláda.

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie uznesením vlády SR z 11. marca 2020 boli vytvorené podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a toho času pominuli dôvody na ďalšie trvanie mimoriadnej situácie,“ priblížil vládny kabinet.

Zrušenie mimoriadneho stavu tak dovolí vyhostiť nelegálnych migrantov prichádzajúcich z iných krajín ako Sýrie, kde prebieha vojna. Týka sa to podľa premiéra Ľudovíta Ódora niekoľkých desiatok ľudí.

Ódor už v auguste avizoval, že je snaha o zrušenie mimoriadnej situácie v súvislosti s COVID-19. Upozorňoval však, že sa treba zaoberať naviazanosťou niektorých opatrení na mimoriadny stav pre koronavírus, prípadne ich presunúť na druhý mimoriadny stav. V pondelok (11. 9.) deklaroval, že opatrenia, ktoré slúžia na pomoc občanom, sa nerušia.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila vláda od 12. marca 2020. V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

S liekmi sa bude naďalej narábať ľahšie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude môcť aj po odvolaní mimoriadnej situácie jednoduchšie nakladať s hnuteľným majetkom štátu, ktorý je určený na zamedzenie šírenia a na liečbu ochorenia COVID-19.

Za takýto majetok sa považujú lieky vrátane vakcín a zdravotnícke pomôcky určené na ich aplikáciu. Príslušné nariadenie z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktoré predlžuje uplatňovanie niektorých opatrení aj po odvolaní mimoriadnej situácie, schválila v stredu vláda.

„Navrhovaná úprava umožní správcovi majetku štátu, ktorým je MZ SR, aby aj naďalej pri nakladaní s hnuteľným majetkom štátu nepotreboval vykonať ponukové konanie, osobitné ponukové konanie, elektronickú aukciu alebo ponuku na nájom podľa zákona o správe majetku štátu,“ priblížil rezort financií.

Na snímke lekárka drží vakcínu v striekačke.
Aj vakcíny patria k hnuteľnému majetku štátu.Foto: TASR/František Iván

Správca majetku však musí konať so zreteľom na verejný záujem a postupovať účelne a hospodárne.

Z dôvodu čo najrýchlejšieho odovzdania ustanoveného hnuteľného majetku štátu sa na platnosť zmlúv, ktorých predmetom je nakladanie s takýmto majetkom, nebude naďalej vyžadovať súhlas podľa zákona o správe majetku štátu.

Taktiež nebude potrebné rozhodnúť o prebytočnosti alebo dočasnej prebytočnosti prevádzaného majetku štátu. Tieto výnimky budú platiť do 31. decembra 2026.

Nezruší sa ani elektronické hlasovanie

Vláda predĺžila aj možnosť elektronického hlasovania vlastníkov bytových a nebytových priestorov.

„V záujme sfunkčnenia výkonu spoločného vlastníckeho práva sa navrhuje táto dobrovoľná možnosť výkonu hlasovacieho práva, ktorú si vlastníci bytov a nebytových priestorov môžu zvoliť, ak budú existovať obavy pred šírením ochorenia COVID-19,“ vysvetlilo ministerstvo.

Nariadením je táto možnosť upravená do 31. decembra 2024. Po tomto dátume by sa mal elektronický spôsob hlasovania zapracovať do právnej úpravy týkajúcej sa vlastníctva bytov a nebytových priestorov.

Nariadenie vlády je účinné od 1. októbra tohto roka. Do 30. septembra platia ešte príslušné opatrenia v rámci mimoriadnej situácie na základe zákona o mimoriadnych opatreniach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko