Na hlavný obsah

Napätie a úzkosť boli bolestivejšie ako kontrakcie. Matky z pásma Gazy opisujú pôrod ako hororový film

Nefungujú tam približne dve tretiny nemocníc.

Napätie a úzkosť boli bolestivejšie ako kontrakcie. Matky z pásma Gazy opisujú pôrod ako hororový film
Zdravotná sestra sa stará o narodené deti v Gaze. Foto: TASR/AP

Bombardovanie, masívne vysídlenie, kolabujúce dodávky vody a elektriny i obmedzený prístup k potravinám a liekom vážne narúšajú zdravotnú starostlivosť o matky, novorodencov a deti v pásme Gazy.

Nefungujú tam približne dve tretiny nemocníc a kliník primárnej starostlivosti. OSN odhaduje, že v Gaze žije približne 50-tisíc tehotných žien a každý deň sa tu narodí viac ako 160 detí. 

Denník The New York Times (NYT) priniesol skúsenosti dvoch Palestínčaniek s pôrodom a tehotenstvom vo vojnou zasiahnutej oblasti.

„Moja skúsenosť pri pôrode bola nočnou morou v každom slova zmysle, alebo niečo ako horor,“ povedala 29-ročná Vadžíha Abjádová.

Jej kontrakcie sa začali 29. októbra okolo 21.00 h. „Volali sme záchranku, ale povedali nám, že nemôžu prísť. Ulice boli prázdne a tmavé a okrem hluku lietadiel a ostreľovania nebolo počuť nič,“ opísala.

Asi po 40 minútach sa sanitka predsa len objavila. Prevážala ju vysokou rýchlosťou cez Dajr Balah v centrálnej časti pásma Gazy.

„Väčšina ulíc bola silne poškodená. Bola som uväznená vo vnútri a bojovala s kontrakciami a kŕčmi, zatiaľ čo sanitka uháňala po zničenej vozovke,“ dodala.

Počas niekoľkých týždňov sa život Abjádovej obrátil hore nohami. Svoj domov v meste Gaza opustila spolu s mnohými príbuznými 14. októbra po tom, čo izraelská armáda nariadila ľuďom opustiť sever pásma Gazy.

Desila sa predstavy, že by za týchto okolností mala rodiť. „Napätie a úzkosť, ktoré som cítila, boli bolestivejšie ako kontrakcie,“ povedala.

Priechody sú uzavreté

Od vypuknutia vojny priechody do pásma Gazy uzavreli, čo jej manželovi v Spojených arabských emirátoch znemožnilo byť s ňou pri pôrode. Namiesto toho sa k nej v sanitke pripojila jej matka.

Spoločne sa dostali do nemocnice Avda v Nusajráte, vzdialenej asi 20 minút jazdy od ich domova. Zistili však, že pôrodnica v tomto zdravotníckom zariadení už nefunguje, prebudovali ju na oddelenie pre ošetrenie veľkého počtu vojnových obetí.

„Bolo tam veľké napätie a krik a lekári boli pod extrémnym tlakom. Pacienti tam krvácali a oni nevedeli, čo pre nich majú robiť,“ povedala Abjádová.

O necelú hodinu neskôr porodila syna menom Ahmad. „Každých päť minút sa priamo pred nemocnicou ozývala streľba. Tak blízko, že matky schovávali svoje novonarodené deti pod šaty, pretože sa báli, že sa okná rozbijú a sklo spadne na nich. Jediné, na čo som myslela, bolo, ako odtiaľto odídem? Ako sa vrátim domov?“ uviedla.

Na druhý deň skoro ráno, iba niekoľko hodín po pôrode, opustila s matkou a s novorodeným synom nemocnicu.

Viac ako tri hodiny išli ulicami, kým sa im konečne podarilo zastaviť auto. „Len som sa modlila, aby sme došli do cieľa,“ povedala.

Bojí sa, že príde o dieťa

Núr Hammadová (24), ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva, povedala, že naposledy mohla skontrolovať zdravotný stav svojho dieťaťa mesiac pred začiatkom vojny. „Mám veľké obavy, že by som o dieťa mohla prísť,“ dodala.

Hammadová pracovala pred vypuknutím vojny ako nutričná terapeutka. Po tom, ako jej byt zbombardovali, utiekla zo svojho domova v Dajr Balah. Teraz pracuje ako dobrovoľná zdravotná sestra v nemocnici Násir v Chán Júnis šesť hodín denne.

Tak, ako mnoho Palestínčanov v Gaze, pije špinavú vodu a konzumuje malé množstvo jedla z konzerv, aby prežila. A obáva sa následkov pre svoje nenarodené dieťa.

„Tieto jedlá nemajú pre mňa ani pre moje dieťa žiadnu výživnú hodnotu,“ hovorí. Po pôrode sa Abjádová so synom Ahmadom konečne dostala späť do bytu v Dajr Balah.

Býva tam so svojou matkou, trojročným synom Tajmom a tiež so svojimi súrodencami, tetou a bratrancami – spolu asi 20 ľudí. Hovorí, že v tejto chvíli nie je Gaza miestom, kde by sa dalo vychovávať deti.

Z Gazy sa snažia dostať

„Snažíme sa z Gazy dostať akýmkoľvek spôsobom,“ povedala. „Chcem byť na bezpečnejšom mieste, kde je elektrina, voda a jedlo. Na mieste, kde si deti vážia,“ dodala.

Podľa palestínskych zdravotníkov od začiatku vojny v Gaze zabili viac ako 3 300 žien a 5 000 detí. Územie je v obliehaní od 7. októbra, keď Hamas vykonal útoky na juh Izraela, pri ktorých podľa izraelských predstaviteľov zahynulo asi 1 200 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet